clear sky
24°C
08.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ГРЕНЛАНДСКА МИНИСТАРКА НА ИВИЦИ СУЗА ПОСЛЕ САСТАНКА У БЕЛОЈ КУЋИ! Дрхтавим гласом проговорила о детаљима разговора

15.01.2026. 09:21 15:40
Пише:
Извор:
Дневник
Printscreen Instagram @realdonaldtrump / Ilustracija Canva
Фото: Printscreen Instagram @realdonaldtrump / Ilustracija Canva

Министарка спољних послова Вивиан Моцфелд стала је пред камеру гренландске телевизије након састанка у Белој кући, а њена узнемирена појава и дрхтави глас осликали су страх од будућности и притисак америчке машинерије које данима осећају сви становници Гренланда.

У изјави која је уживо емитована, Моцфелд је имала изузетно забринут и помало тужан израз лица, док је новинарима износила детаље разговора са потпредседником САД Џеј Ди Венсом и државним секретаром Марком Рубиом.

-Последњих неколико дана било је изузетно тешко. Притисак је постао све јачи, а ми смо се припремили за сваки могући сценарио - изјавила је министарка.

Моцфелд је објаснила да је представницима САД покушала да дочара страх од неизвесности који данима проживљава целокупно становништво Гренланда. Према њеним речима, претње из Вошингтона унели су огроман немир међу људе.

Стратешки лоциран и минералима богат Гренлад, дуго је на врху листе жеља америчког председника Трампа. Када је о њему првобитно говорио током свог претходног мандата, светска јавност није придавала велики значај тој теми, верујући да су Трампове речи више лукави ПР потез, него реална опција.

Ипак, последњих недеља председник не крије амбиције да, што је брже могуће, стави тачку на питање Гренланда, често истичићи да је оправдање за преузимање туђе територије ствар националне безбедности САД, тим пре што ако то не ураде САД, он верује да ће то учинити Русија или Кина.

Трампова изјава у којој је сигнализирао да је сваки опција могућа, јасно је указала на спремност да, уколико преговори не уроде плодом, САД војним снагама "помогне" Гренланђанима да изаберу страну.

Читајући између редова да "циљ оправдава средство" челници НАТО пакта нашли су се у историјској дилеми, незнајући како би алијанса требало да поступи у случају да Америка интервенише силом. Тако је Трамп свесно или не, оголио сву немоћ и лицемерје војног савеза који је деценијама уназад ширио број европских чланица, рекламирајући учешће у пакту као једини гарант мира и сигурности за све земље које га чине.

 

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар