„Банатска тракторијада“
(ФОТО, ВИДЕО) СНАГА МАШИНА НА ДЕЛУ: КО ЋЕ ПОБЕДИТИ У НАДВЛАЧЕЊУ ТРАКТОРА? Честерег домаћин првог сајма ове врсте!
Први мини сајам пољопривреде Банатска тракторијада одржава се данас у Честeрегу.
Организатор – Земљорадничка задруга „Младенова крајина” – припремио је богат програм, изложбу пољопривредних машина, опреме и агротехничких мера, инфо штандове, те такмичење у надвлачењу трактора.
У разговору са ресорним министром проф. др Драганом Гламочићем овдашњи пољопривредници су показали највеће интересовање за наводњавање, комасацију у Ботошу и подстицаје у сточарству, односно да ли ће се државна потпора по грлу стоке и догодине исплаћивати у истом или вишем износу, будући да међу сточарима влада задовољсто досадашњим улагањима у ову грану пољопривреде.
Први сајам окупио цело село
Организатор Првог мини сајма пољопривреде Банатске тракторијаде била је Земљорадничка задруга Младенова крајина. На сајамској приредби, осим пољопривредне механизације, биле су изложене и машине које су регистрована пољопривредна газдинства набавила захваљујући подстицајима државе. Међу излагачима била су и удружења жена са својим рукотворинама и колачима. Представили су се и пчелари са медним производима, као и повртари који поврће прерађују у сокове, ајваре, компоте... Сајамска приредба завршена је народним весељем пошто су дуж главне улице угоститељи изнели ботату понуду хране и пића, док се са разгласа чула музика. За Честерег је то била манифестација о којој ће мештани села са око 1.400 становника причати у наредном периоду.
Министар Гламочић навео је, говорећи о наводњавању, да се новац за те намене мора користи рационално и наводњавати оне површине од којих ће се имати највише користи. У том смислу у први план је ставио повртарство и воћарство, оцењујући да је скупо наводњавати ратарске културе.
– Ресурси су скупи и не вреди их расипати на културе које се не исплате – нагласио је министар, наводећи да имамо старегију до 2035. по којој би требало да сваке године имамо нове површине под системима за наводњавање.
Он је у том смислу истакао и да смо, захваљујући пројектима финансираним из Абу Даби фонда, добили 130.000 хектара нових површина под водним ситемима.
По Гламочићевим речима, општина Житиште је пример снажно развијене пољопривредне производње, има регистровано око 3.000 пољопривредних газдинстава, а пољопривредна производња се заснива на око 37.000 хектара.
Посебно је значајно што се, поред ратарства и сточарства, развија и органска производња, којој ће, како је најавио, Министарство пољопривреде у наредном периоду посветити више пажње.
– Држава је препознала значај овог подручја, па се у 2025. години само од Министарства пољопривреде слило 1,2 милијарде динара подстицаја, а ове је већ године исплаћено више од 650 милиона динара, што је велики новац који уједно подстиче и развој локалне смаоуправе – навео је проф. Др Драган Гламочић, додавши да међу пољопривредницима влада велико интересовање за ИПАРД програме, који се финасирају кроз заједничке програме ЕУ и наше државе, тако да су из општине Житиште стигли захтеви за подстицаје у висини од 14 милијарди евра. – Добро је да се и тај новац троши за развој домаће пољопривреде ради приближавања европским стандардима.
Министар је потврдио и да ће се наставити са мерама подршке, уз напомену и да је на данашњи дан исплаћено више новца него у истом периоду прошле, а на крају је пожелео земљорадницима успешну производну годину.
Зорка Делић
Забрањено је преузимање текста или дела текста без навођења аутора и наше медијске куће, у виду живог линка који води ка оригиналном садржају. Свако кршење овог правила третираће се као повреда ауторских права.