clear sky
29°C
08.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРОНАЂЕН АЛЕКСАНДАР (5) НАКОН ДРАМАТИЧНЕ ПОТРАГЕ Провео ноћ у шуми на нула степени ЛЕКАРИ КАЖУ: „ОВО ЈЕ ЧУДО“

14.05.2026. 11:43 12:20
Пише:
Извор:
I. N., Telegraf.rs
а
Фото: Дневник

Мали Александар, петогодишњи дечак који је пронађен јуче након готово 18-часовне потраге на подручју Сибиња у стабилном је стању.

Подсетимо, малишан је у уторак нешто пре 18 часова следио оца Тому до ивице имања како би Тома поправио ограду, након чега је дечак, како се сумња, искористио тренутак непажње и залутао у шуми.

Уследила је опсежна потрага, у коју су били укључени хеликоптери, дронови и пси трагачи, али од малишана није било ни трага ни гласа. Пронађен је тек јуче, нешто после 13 часова, промрзао и гладан, како седи испод једног дрвета у густој шуми.

Малишан је уочен из хеликоптера, након чега су спасиоци лоцирали и безбедно евакуисали дете.

Александар је потом хитно пребачен у болницу где је задржан, будући да је читаву ноћ био сам у шуми, при температури од 0 степени Целзијуса, лагано обучен, без воде и хране.

"Дете је хоспитализовано на Одељењу педијатрије Клиничке болнице за педијатрију у Сибињу, у добром је општем стању, нема температуру, хемодинамски и респираторно је стабилан, ефикасно се храни, сарађивао је са медицинским особљем и оптимистични смо у погледу његовог опоравка", навели су из болнице.

Како наводе, малишан ће остати у болници ради надзора и због специјализованих испитивања и лечења.

Из болнице су истакли да је дечак стигао благо дехидриран, са интерстицијском пнеумонијом која није представљала проблем, и са уједом крпеља.

"Када је стигао на наше ургентно одељење, утврђено је да је дечак у задовољавајућем општем стању, са благом дехидрацијом и минималним поремећајима хидро-електролитске равнотеже. Прве анализе указале су на интерстицијску пнеумонију, али то не представља проблем са терапијског становишта. Дете је добро, на терапији је више од 12 сати, оптимистични смо да ће се његово стање побољшати. Колико сам разумела од колега са ургентног одељења, из доњих екстремитета је извађено више крпеља", навели су лекари.

Лекари истичу да је право чудо да је Александар у овако добром стању.

"Деца, знате, имају неискоришћене резерве, не знамо тачно шта се тамо догодило и како су се ствари одвијале, али могу да кажем да деца имају важне резерве и наравно кажемо да је то чудо, сазнаћемо више у наредном периоду у вези са развојем ситуације, то што је добро је, може се рећи и необично с обзиром на температуре и временске услове, али деца су апсолутно посебна бића", навели су лекари.

Telegraf.rs

Извор:
I. N., Telegraf.rs
Пише:
Пошаљите коментар
НЕСТАО МАЛИ АЛЕКСАНДАР (5) За њим трагају бројни спасиоци, волонтери, хеликоптери и пси трагачи ЗАНЕСЕН ПОСЛОМ, ОТАЦ НИЈЕ НИ ПРИМЕТИО ДА НЕМА ДЕТЕТА
najnovija

НЕСТАО МАЛИ АЛЕКСАНДАР (5) За њим трагају бројни спасиоци, волонтери, хеликоптери и пси трагачи ЗАНЕСЕН ПОСЛОМ, ОТАЦ НИЈЕ НИ ПРИМЕТИО ДА НЕМА ДЕТЕТА

13.05.2026. 11:05 11:23