„ДЕЦА СУ У ОПАСНОСТИ“ Папа Лав XIV покренуо велику акцију Ватикана против ризика вештачке интелигенције
ВАТИКАН: Папа Лав XIV формирао је комисију за вештачку интелиенцију са циљем да координише одговоре Католичке цркве на изазове које поставља вештачка интелигенција, пренео је Ватикан њуз.
Папа је на ту одлуку дошао због "повећане употребе вештачке интелигенције, њених потенцијалних ефеката на људска бића и на човечанство у целини и бриге цркве за достојанство сваког људског бића", наводи Ватикан њуз.
Папа је претходно потписао енциклику, односно текст са смерницама и упутствима бискупима о моралним питањима, а како преноси бирселски портал Политико, очекује се да ова енциклика садржи разматрање питања вештачке интелигенције у оквиру друштвеног учења цркве.
Он је у јуну прошле године критиковао негативне последице растуће употребе вештачке интелигенције, изразивши забринтост за могућности злоупотребе и начина за "подстицање сукоба и агресије".
"Сигуран сам да смо сви забринути за децу и младе људе и могуће последице употребе вештачке интелигенције на њихов интелектуални и неуролошки развој. Нашој омладини мора се помоћи, а не ометати, на њиховом путу ка зрелости и истинској одговорности", поручио је папа тада.