broken clouds
21°C
04.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Биће топлије, али је ЛЕТО ЈОШ ДАЛЕКО По прогнози Чубрило температуре остају у просеку за ово доба године, а ни НАЈАВА ЗА ЈУН није охрабрујућа

20.05.2026. 18:48 19:35
Пише:
Извор:
Дневник
време
Фото: AI ilustracija

У наредном периоду време ће бити нестабилно, са сменом сунца и облака, повременим пљусковима и температурама које ће остати испод летњих вредности.

Марко Чубрило, метеоролог-аматер, наводи да се у наредним данима очекује променљиво облачно време са сунчаним интервалима и локалном појавом грмљавинских пљускова, посебно у брдско-планинским пределима региона, где би у четвртак и петак локално могли бити и интензивнији.

Како истиче, уз доминантно северно струјање ваздуха, како на висини тако и при тлу, за сада нема услова за значајније отопљење, па ће се максималне температуре до краја недеље кретати од око +27 степени на западу до око +21 степен на истоку региона. Ноћи ће бити релативно свеже, са минималним температурама од +6 до +15 степени Целзијуса.

У периоду од 27.05. до око 30.05. очекује се стабилније и умерено топло време, уз ређу појаву пљускова и дневне максимуме најчешће од +23 до +28 степени. За сада се температуре око или нешто изнад +30 степени очекују само у залеђу Јадрана.

Почетком јуна задржава се сигнал за променљиво време, уз могуће освежење и чешћу појаву пљускова.

Фото: Pixabay, ilustracija/Facebook, privatna arhiva, kombo

У осврту на актуелне медијске наслове, Чубрило упозорава на све чешће сензационалистичке прогнозе и преурањене најаве „екстремног лета“ и утицаја Ел Нина. Он објашњава да је за званично проглашење Ел Нина потребно да три узастопна тромесечна периода температура мора у делу Пацифика (зона 3–4) буде за више од +0,5 степени Целзијуса изнад просека, што би, према садашњим проценама, могло бити испуњено тек средином лета.

Како наводи, Ел Нино је пре свега океанско-атмосферски феномен везан за Пацифик, а његов најјачи утицај остаје управо тамо. За наше подручје значајнији су сложенији атмосферски процеси и тзв. „телеконекције“, односно утицај више фактора из океана и атмосфере.

Додаје и да је атмосфери потребно време да реагује на овај феномен, те да се његов утицај не може посматрати изоловано. Чубрило наглашава да и у годинама без Ел Нина нису изостајали екстреми – попут олуја, суша, топлотних таласа и захлађења – што показује да је реч о природној варијацији климе.

На крају поручује да ће наредни дани донети променљиво време и одсуство правих летњих врућина, док се стабилније и топлије време пре очекује у западним и југозападним деловима Европе.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар