clear sky
26°C
18.07.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МРЕЖА НАПОКОН ОТКЉУЧАНА Председник Ирана потписао одлуку о поновном отварању приступа интернету “ПРАВО ГРАЂАНА КОЈЕ МОРА ДА БУДЕ ВРАЋЕНО"

25.05.2026. 22:36 22:38
Пише:
Извор:
Танјуг
Фото: pixabay.com

Председник Ирана Масуд Пезешкијан донео је данас одлуку о поновном отварању приступа интернету, саопштио је заменик иранског министра комуникација за развој дигиталне економије и информационо-комуникационих технологија Ехсан Читсаз, јавља Мехр.

Како је навео Читсаз, Пезешкијан је потписао и проследио одлуку о деблокади интернета, оцењујући да је реч о важном кораку након, како је рекао, дугог и скупог процеса.

"Прошли смо тежак и скуп пут, јер верујемо да је интернет право грађана које мора да им буде враћено", поручио је он.

Он је истакао да је интернет кључан за савремену дигиталну економију, називајући га "кисеоником дигиталне привреде, линијом наде за младе и стубом поверења јавности“, уз оцену да ниједна држава не може да буде повезана са будућношћу ако јој је онемогућен приступ интернету.

Читсаз је додао да су Пезешкијан, први потпредседник и министар комуникација "отворили прозор ка стабилности, разумности и будућности",

Како наводи Мехр, очекује се да би, у складу са одлукама надлежних тела за управљање интернет простором, у наредном периоду могло да дође до постепеног обнављања приступа интернету за грађане Ирана.

Према подацима интернет опсерваторије НетБлокс, већина грађана Ирана није имала приступ светској мрежи 87 дана, док је ограничен број корисника могао да користи скупе и напредне ВПН сервисе за заобилажење блокада.

Ројтерс подсећа да су власти у Техерану првобитно увеле потпун прекид интернета 8. јануара током антивладиних протеста, након чега је приступ постепено нормализован у фебруару, да би нова блокада била уведена 28. фебруара, после почетка америчких и израелских удара на Иран.

 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар