ЗАСЕДАЛА КАРЛОВАЧКА СКУПШТИНА Тражи се пренос права својине на пет објеката
Одборници Скупштине општине Сремски Карловци на јучерашњој седници, 18. по реду, усвојили су пет одлука којима се Републичкој Влади предлаже да пренесе право јавне својине са Републике Србије на општину за исто толико објеката.
Гласали су једногласно за све одлуке иако су се чула опречна мишљења у редовима oдборника o томе шта би са неким од тих непокретности требало даље радити.
Реч је о новизграђеном објекту са потходником на Тргу патријарха Бранковића, Соколском дому, видиковцу и два стана – један у Улици Гаврила Принципа, а други у Улици Јована Јовановића Змаја.
У образложењу свих одлука о предлогу Влади Републике Србије да пренесе право својине наводи се да би тиме општина добила инструменте за непосредно управљање, обезбеђење, санацију и контролу коришћења непокретности, а посебно се то односи на објекат са бициклистичко-пешачким потходником на Бранковићевом тргу. За видиковац се каже да би се доношењем такве одлуке створили услови да локална самоуправа преузме управљање њиме, процени стање и предузме мере за обезбеђење, санацију, реконструкцију, одржавање и евентуално привођење објекта намени. Уз то, наводи се у образложењу, би се на тај начин покренуо поступак за прибављања аката и регулисања његовог коначног статуса. Право својине је у случају Соколског дома важно, како се напомиње у образложењу, због благовременог, ефикасног и одговорног реаговања у свим ситуацијама које се тичу безбедности, одржавања, заштите и унапређења објекта, што је у садашњем стању отежано, а поједине интервенције су у потпуности онемогућене. Оправданост и целисходност преноса права својине на становима објашњава се потребом да општина, располаже стамбеним простором који може бити стављен у функцију остваривања јавног интереса и пружања непосредне помоћи социјално угроженим појединцима и породицама.
У оквиру расправе о тим тачкама дневног реда чули су се предлози да станове треба продати и новац употребити за решавање горућих инфраструктурних проблема да не би постали предмет корупције. Изнет је и став да ништа не треба продавати од општинске имовине јер она представља ресурс, али и резерва кад је реч о сврсисходности таквих одлука и дилема да ли ће од тога бити већа штета од користи, пошто два од тих објеката немају употребну дозволу.
На седници су усвојени извештаји о раду Општинског правобранилаштва и Туристичке организације општине за 2025. годину. Досадашњи општински правобранилац Никола Момчиловић, коме у јулу истиче петогодишњи мандат, поново је постављен на ту дужност.
Донето је решење о образовању и именовању Комисије за планове општине, информацијa о степену усклађености планираних и реализованих активности из програма пословања Јавног комуналног предузећа „Белило“ за прва три месеца ове године као и разрешење и именовање чланова Школског одбора ОШ „23. октобар“.