ХОЋЕМО ЛИ ПИТИ СКУПЉУ КАФУ И КАКАО Климатске промене подигле цене на светском тржишту
ЊУЈОРК: Цене кафа и какао на берзама су нагло скочиле јер су се инвеститори забринули да би климатски поремећаји изазвани Ел Нињом могли да угрозе приносе ове две глобално тражене биљке широм Бразила и Западне Африке.
Фјучерси кафе скочили су у понедељак и до 18,5 одсто, достигавши 3,57 долара по фунти ( 0,4536 килограма) што је највећи дневни пораст цене за ову робу од 2000. године, преноси портал Forbes.com.
Та "историјска сесија" гурнула је фјучерсе кафе у домен меме-акција, хартија од вредности које постају виралне и експлозивно расту због дискусија на друштвеним мрежама, а не због стварних пословних резултата, саопштила је финансијска група StoneX.
У саопштењу StoneX се наводи да је агресивна куповина институционалних инвеститора и фондова који тргују на основу рачунара надвладала продају на велико из земаља произвођача кафе.
"Забринутост због временских прилика порасла је јер трговци очекују могуће поремећаје жетве због Ел Ниња, а залихе премијум арабике су веома мале", наводи StoneX.
Међутим, аналитичари кажу да нема стварних климатских проблема који погађају усеве у Бразилу и да је квалитет и даље примарна брига произвођача.
Бразил је највећи светски произвођач и извозник арабика кафе, док Вијетнам доминира у производњи робусте.
Око 60 одсто укупних количина какаоа произведе се у Обали Слоноваче, 32 одсто и у Гани око 28 процената.