У ОВОЈ ДРЖАВИ МОЖЕТЕ ДОБИТИ БЕСПЛАТАН СМЕШТАЈ Живите у туђој кући, али уз једну обавезу
Путовање у Норвешку за већину људи подразумева прилично велики буџет, посебно када се у трошкове урачуна смештај.
Ипак, постоји начин да се та ставка значајно смањи – тако што ћете током боравка живети у туђем дому и бринути о кући, а често и о кућним љубимцима.
Реч је о концепту познатом као housesitting, који последњих година постаје све популарнији у Норвешкој, али и у другим деловима света.
Принцип је прилично једноставан. Док власници куће или стана отпутују, особа која долази да „чува кућу“ борави у њиховом дому и води рачуна о ономе што је договорено. То најчешће подразумева бригу о кућним љубимцима, али и одржавање основног реда и сигурности у кући.
Заузврат, housesitter добија смештај без плаћања хотелског или апартманског боравка.
Овакви аранжмани могу трајати свега неколико дана, али и више недеља, у зависности од договора са власницима.
Уместо хотела – живот у правом норвешком дому
Понуде се веома разликују. Неко може тражити особу која ће неколико дана боравити у стану у Ослу и бринути о мачки, док се друге понуде односе на куће ван градских средина, викендице или имања у природи.
Што је објекат удаљенији од града, могуће је да ће бити више обавеза. Осим храњења и шетања паса, од особе која борави у кући може се очекивати да води рачуна о грејању, биљкама, пошти и основној безбедности дома, као и да реагује уколико се појави неки проблем.
Зато housesitting није класичан начин да добијете „бесплатан хотел“. У суштини, реч је о размени поверења и одговорности за смештај.
А управо то многима представља највећу предност.
Уместо боравка у хотелској соби, путник добија прилику да неко време живи у правом стамбеном насељу и искуси свакодневицу места које је посетио. Иде у локалну продавницу, шета пса по комшилуку, свраћа у оближњи кафић и упознаје окружење на начин који класичан туристички боравак често не омогућава.
За оне који желе да путују спорије
Housesitting је посебно занимљив људима који више не желе да дестинацију обилазе по принципу „48 сати и идемо даље“.
Уместо да се за неколико дана обиђу све најпознатије знаменитости, овде је фокус на споријем путовању и боравку у месту као да сте његов становник.
Норвешка је за такав начин путовања посебно занимљива.
Замислите да неколико недеља уместо хотелске собе у центру града живите у кући на ободу шуме. Ујутру изведете пса у шетњу, током дана радите на лаптопу, а увече посматрате небо изнад фјорда.
За људе који раде на даљину, овакав аранжман може бити далеко привлачнији од класичног туристичког пакета.
Није баш потпуно бесплатно путовање
Ипак, било би погрешно housesitting посматрати као прилику да добијете кључеве од луксузне куће и проведете одмор без икаквих обавеза.
Власници свој дом поверавају особи од које очекују одговорност. Уколико су у кући и кућни љубимци, обавезе су још веће.
Пре него што се прихвати један такав аранжман, потребно је прецизно договорити све детаље: колико пута дневно треба хранити животиње, колико често пас мора у шетњу, да ли љубимац сме да остане сам, ко сноси евентуалне ветеринарске или друге непланиране трошкове, шта се ради у случају да се животиња разболи и које су обавезе у вези са самом кућом.
Поред тога, путник мора да провери услове уласка и боравка у Норвешкој, као и све трошкове који нису обухваћени договором.
Смештај може бити обезбеђен, али авионска карта, локални превоз, храна, путно осигурање и други трошкови остају обавеза путника.
Зато housesitting није начин да се потпуно бесплатно отпутује у Норвешку.
То је пре свега другачији модел путовања.
У многим случајевима главна обавеза није кућа, већ љубимац
Постоји занимљив парадокс овог концепта. Иако се све врти око боравка у туђем дому, главни разлог због којег власници траже housesittera често су управо њихови кућни љубимци.
Власницима није довољно да неко само закључа врата и повремено залије биљке. Они желе особу којој могу да повере пса, мачку или другу животињу док су одсутни.
Због тога искуство са животињама, препоруке претходних домаћина и поузданост могу бити далеко важнији од тога колико је неко искусан туриста.
А путнику заузврат остаје оно што је у савременом туризму можда највредније – време.
Нови луксуз није хотел са пет звездица
Housesitting се уклапа у шири тренд промене начина на који људи путују.
Све више путника не тражи само познате знаменитости и луксузан смештај, већ желе мање гужве, више аутентичности и прилику да заиста упознају место у које су дошли.
Уместо да само направе фотографију испред најпознатије знаменитости, они желе да осете како изгледа свакодневни живот у том крају.
У том смислу, кућа на северу Норвешке некоме може бити вреднија од хотелског апартмана са погледом на фјорд.
Не зато што је раскошнија, већ зато што на неколико дана или недеља постаје ваш дом.
А управо би то могао да буде један од праваца у којем ће се развијати путовања – да туриста не буде само гост који пролази кроз неко место, већ да макар накратко живи као да му припада.
Дневник/Bizlife.rs