clear sky
24°C
26.08.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ВРЕМЕНСКА КЛАЦКАЛИЦА У СРБИЈИ Прво пакао па олујни удари кошаве, преокрет након 35 степени

26.08.2026. 08:05 08:22
Пише:
Извор:
Курир
временска прогноза
Фото: Илустрација/ Canva

Србију до краја недеље очекују високе температуре и повећана опасност од шумских пожара, док се од петка увече очекују обилније падавине и пад температуре, док ће почетак септембра донети пријатније време, изјавио је помоћник директора Републичког хидрометеоролошког завода Горан Михајловић.

У петак ће у петак у већини крајева бити око или изнад 35 степени, изјавио је данас помоћник директора Републичког хидрометеоролошког завода Горан Михајловић гостујући у емисији "Пулс Србије" на Курир телевизији. Због високих температура и изостанка падавина, на снази је и упозорење на повећану опасност од шумских пожара, каже он.

- Што се тиче актуелног упозорења, Хидрометеоролошки завод је издао упозорење на високе температуре које би се, заправо, задржале до краја ове седмице, с тим да би данас, пре свега, југ, југоисток и југозапад земље имали највише вредности, око 35 степени. У петак би у већини крајева максимална температура била око или нешто изнад 35 степени и то би негде били најтоплији дани. С тим у вези, актуелно је свакако и упозорење на појаву и иницирање шумских пожара, с обзиром на то да смо имали у претходном периоду изостанак падавина и један период високих температура, тако да је и ово упозорење актуелно -  рекао је Михајловић.Иако смо се већ навикли на високе температуре готово сваког дана, питање које се намеће јесте када се могу очекивати киша и обилније падавине, које би могле да помогну ватрогасцима и спасиоцима у гашењу пожара у Делиблатској пешчари.

Како је истакао, иако постоје неки изгледи за падавине, Михајловић каже да се нада да ће их од петка бити нешто више, али и да ће у том периоду доћи и до пријатнијих температура.

"У петак олујни удари кошаве"

Како је истакао, најаве јаких удара кошаве додатно би могле да отежају ситуацију у Делиблатској пешчари, посебно имајући у виду променљив правац ветра и карактеристике овог подручја. Михајловић упозорава да се у петак очекују јаки, а на моменте и олујни удари кошаве.
- Пре свега, јак ветар свакако неповољно утиче, с тим да је сам локалитет Делиблатске пешчаре, што због своје орографије, што због пожара који се дешавају, веома незахвалан са аспекта прогнозирања ветра. И у претходним данима имали смо овакву, доста честу ситуацију - изражен југоисточни ветар, кошаву, па бисмо онда два дана имали север, односно северозапад, тако да се мењао правац ветра.

Оно што, наравно, уз овај прилив топлог ваздуха и ово топло време у петак, имаћемо и да кажемо, јаке, на моменте и олујне ударе кошаве. Подручје Доњег Подунавља и Јужног Баната је карактеристично по ветру, нажалост, тако да ће ово свакако лоше утицати на већ лошу ситуацију у Делиблатској пешчари - каже Михајловић.

Пријатан почетак школске године 

Михајловић даље наводи да ће промена времена током викенда обележити пријатан почетак школске године и повратак са одмора.

- Почетак септембра би ипак обележило нешто пријатније време, у смислу да би максимална температура била негде између 26 и 30, 31 степен. Тако да ће промена која се очекује за викенд ипак донети пријатан почетак и школске године и повратак са одмора свима онима који су одмарали у претходном периоду - истиче он.

Иако је још рано говорити о томе да ли нас очекује михољско лето, Михајловић истиче да је оно карактеристично за наше подручје и да се готово сваке године у првој половини октобра бележи неколико сувих, пријатних и топлих дана.

време
Фото: Илустрација/ Canva

- За сада је рано говорити, с обзиром на то да је михољско лето везано за прву половину октобра. Са друге стране, када посматрамо климатолошки, дакле бар период од 30 година, а у метеорологији и дуже, што се тиче Београда, то је преко 150 година, видимо да је то једна карактеристика нашег подручја, тако да у том смислу можемо очекивати.

Али док не будемо негде на периоду од 15, 20 дана пред тај догађај, не можемо са сигурношћу рећи. Но, кажем, дешава се готово сваке године. По правилу, имамо пет до седам сувих, пријатних, топлих дана у тој првој половини октобра и то је оно што је карактеристика нашег подручја - истакао је Михајловић.

Рекорд и даље држи Смедеревска Паланка са 44,9 степени

Када је реч о климатском обрасцу, последњих 30-ак година бележи се узлазни тренд температуре, иако се рекорди не обарају сваке године.

- Што се тиче климатског обрасца, свакако да постоји нешто што је, да кажемо, средња карактеристична вредност времена на нашем подручју. Са друге стране, и 2024. и 2025. биле су веома топле и оно што можемо приметити јесте да последњих 30-ак година имамо тај тренд пораста температуре.

Он свакако није линеаран, у смислу да се баш из године у годину, сваке године, дешавају рекорди, али када погледате тренд, тенденцију, она је узлазна. Нисмо надмашили рекорд. Важећи апсолутни рекорд, што се тиче температуре, стоји још из 2007. године, 24. јула, када је у Смедеревској Паланци забележено чак 44,9 степени.

Иако су се високе температуре бележиле и раније, последњих година све су чешћи и интензивнији топлотни таласи, којих сада током једне године има и по три до четири.

- Као карактеристика, један од података, рецимо, јесте да смо у Димитровграду 1946. године имали 42 степена. Тако да, врућине су се дешавале и раније, али оно што је карактеристика овог времена јесте да имамо тај тренд и да имамо све чешће и интензивније појаве екстремних временских ситуација, а у том смислу и високих температура и дуготрајних топлих таласа.

Они су се некада дешавали, да кажемо, два пута у три године, дакле ни по један сваке године статистички, а сада имамо три до четири таласа у једној години. Тако да је то оно што је основни образац и у том смислу можемо рећи да нас и у наредном периоду, наредним годинама, очекују топло време и можда и обарање неких рекорда.    

Током високих температура грађанима се саветује да прате временску прогнозу и упозорења, буду информисани и не прецењују своје могућности, јер врућине исцрпљују организам. Посебно је важно пратити и савете лекара.

- Што се тиче метеоролошког упозорења, можемо рећи да уз свако наше упозорење иде и неки савет, односно препорука, а то је пре свега да пратите временску прогнозу, да пратите упозорења, да будете информисани, јер је информисаност негде предуслов ваше добре организације. Да негде не прецењујете себе и своје могућности, с обзиром на то да ове високе температуре исцрпљују организам. И, наравно, пратите савете лекара, јер ми смо ту ипак задужени пре свега за време и за то да на време и благовремено упозоримо и о пријатном и о лошем времену - закључио је Горан Михајловић.

Курир

Извор:
Курир
Пише:
Пошаљите коментар