ЗА ЦЕНУ ГАРАЖЕ КУПОВАЛА СЕ ГАРСОЊЕРА! Нови Сад рекордер по броју продатих гаражних места, најскупља коштала 35.900 евра
Када је реч о уделу у укупном броју продатих гаражних места, највећи удео од 52 одсто је на територији Града Београда.
Највећи број гаражних места прометован је у: Новом Саду – 1.342, Вождовцу – 1.127, Новом Београду – 1.036, Звездари – 983, Савском Венцу – 902, Земуну – 716, Крагујевцу – 621, Медијани – 506, Врачару – 503, Палилули (Београд) – 483, Чајетини– 432, Панчеву – 412 и тако даље.
У Војводини највише потражње за гаражама, поред Новог Сада, било је и у Инђији, Суботици и Старој Пазови.
У Новом Саду гаража је коштала од 1.000 до 35.900 евра, у Инђији од 970 до 15.000, док је у Суботици минимална цена била 1.000, а у Старој Пазови 600, а максимална цена за обе општине је 15.000 евра.
Гаражни простори се прометују као гаражно место у згради, гаражна просторија у згради или посебна гаража и паркинг место ван објекта. У 2024. години, укупно је на територији Републике Србије склопљено је 15.538 уговора о продаји гаражних простора, што је на приближно истом нивоу као претходне године.
Најчешће су уговорима о купопродаји обухваћена гаражна места заједно са становима.
Просечна цена гаража у Новом Саду је 25.000 евра
Вредност тржишта непокретности у Републици Србији у 2024. години износила је 7,4 милијарде евра, што представља пораст од 15 одсто у односу на претходну годину. У укупним трансакцијама непокретности у Републици Србији у 2024. години највеће учешће су имали уговори о купопродаји станова од 29 одсто, што је за готово три процентна поена више него у 2023. години. Од укупног броја, 9,55 одсто је било учешће од продаје гаражног простора.
Модић: ГУП-ом планирано и паркинг место
Јосип Модић, председник Синдиката грађевинских радника Војводине, рекао је за „Дневник” да проблем са паркирањем возила постоји, али да је направљен помак у решавању истог јер је Генералним урбанистичким планом у станоградњи предвиђено и паркинг место.
- Што се тиче станоградње, новост је да се на подручјима која су планирана за нове зграде, на парцели у намени вишепородичног становања планира од 1,3 до 1,5 паркинг места на један стан – каже Модић.
Судећи по ценама гаража у Новом Саду, која је једнака износу који треба издвојити за гарсоњеру, те испада да и за четвороточкаша ваља купити стан, проблема са паркирањем и те како има.
Посматрајући огласе, гараже у Новом Саду коштају од 10.000 до 41.000, месечни закуп од 70 до 150, а паркинг место од 3.000 евра па навише.
- Просечна цена гаража у Новом Саду је 25.000 евра. Цена зависи од локације, опремљености, а оне у којима можете паркирати два возила коштају 40.000 евра. Свакако да су скупља она гаражна места па и паркиралишта која су ближа центру града. Однос потражње и понуде диктира цену на тржишту и показује да овај дугогодишњи проблем са недостатком паркиралишта и даље постоји. Неки су препознали могућност зараде, па купују гараже или паркинг место како би их издавали. Међутим, далеко је више оних који купују такве објекте како би имали где да паркирају возила – каже Данча Славов, директор „Статус некретнина” из Новог Сада.