ТРАМПОВЕ КВОТЕ УНЕЛЕ ПОМЕТЊУ? BMW задржао годишњу прогнозу упркос паду профита
МИНХЕН: Немачки произвођач аутомобила Бе-Ем-Ве (БМW) објавио је данас да је његов профит у другом кварталу 2025. пао за 32 одсто међугодишње на 1,82 милијарде евра, али је упркос томе задржао своју годишњу прогнозу зараде.
Компанија је саопштила да је њен приход у другом тромесечју пао за 8,2 одсто међугодишње на 33,9 милијарди евра, док је профитна маржа у аутомобилској дивизији пала са 8,4 одсто на 5,4 одсто, преноси Тагесшау.
Амерички председник Доналд Трамп је у априлу повећао царине на аутомобиле и делове из Европске уније са два одсто на 27,5 одсто, а Бе-Ем-Ве је навео да су му због тога знатно порасли трошкови.
Царине ће почев од 1. августа бити снижене на 15 одсто, али Бе-Ем-Ве процењује да ће кумулативни ефекат високих тарифа током целе године смањит његову профитну маржу за 1,25 процентних поена, односно за неколико милијарди евра.
Руководство компаније упркос великом паду зараде остаје при амбициозној прогнози за 2025. годину и очекује да ће њен профит пре опорезивања остати на нивоу прошлогодишњих 11 милијарди евра. До сада је је остварен профит од 5,7 милијарди евра.
Бе-Ем-Ве највише полаже наде у „Нову класу“, нову генерацију модела чије ће серијско издање бити представљено у септембру на сајму аутомобила у Минхену.
До 2027. године Бе-Ем-Ве планира лансирање више од 40 нових или редизајнираних модела у свим сегментима и погонским варијантама.