few clouds
33°C
28.08.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НИКАД ВИШЕ ШЉИВА, А БЕРБА ИПАК КАСНИ Стручњак објаснио због чега

28.08.2026. 12:53 12:58
Пише:
Извор:
RINA
шљиве
Фото: РИНА, илустрација

ЧАЧАК: Берба шљива у чачанском крају и западној Србији у пуном је јеку, а род је ове године, према последњим извештајима, рекордан.

Ипак, суша последњих дана оставља траг на овогодишњи род и утиче на зрење плодова. 

Шљива је изузетно добро родила после неколико лоших година због позних пролећних мразева. Ове године имамо изузетно висок род и изузетно висок квалитет плодова. У већини засада ситуација је јако добра, само у оним засадима који су подигнути на нешто лошијем земљишту суша је узела свој данак - рекао је за РИНУ др Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство у Чачку. 

Када је реч о суши, питање је да ли она утиче на зрење ове воћке, односно да ли га успорава.

- Ова година је једна од просечних, уобичајена година када говоримо о времену зрења. Међутим, суша у последње две недеље утицала је на нешто спорије сазревање плодова, тако да берба сада мало касни, управо сада траје берба Стенлија и чачанске родне. Иако смо очекивали да ће берба, управо због високих температура, нешто поранити, она ипак каснипојаснио је др Јевремовић.

Ако је земљиште слабијег квалитета, а присутна је и суша, воћари могу применити додатне мере да очувају квалитет плода, осим наводњавања.

- Сада не могу много да ураде,  вода је главна ствар коју треба обезбедити шљивама. Друга ствар је да се вишак рода скине са стабала, мада је за то сада можда већ касно, тако да је то тренутно једино што се може урадити. Након тога следе друге операције како би се шљива што боље припремила за наредну сезону. Садња шљиве следи крајем октобра, почетком новембра,  то је уобичајено време за садњу у нашим крајевима, а трајаће све до наредног пролећазакључује др Јевремовић, директор Института за воћарство у Чачку.

И поред изазова које је донео сушни период, овогодишња берба потврђује да шљива остаје симбол плодности чачанског краја и темељ на којем почива углед српског воћарства.

Извор:
RINA
Пише:
Пошаљите коментар
ВОЋАРИМА НИЈЕ ДО ПЕСМЕ Род одличан а откупна ЦЕНА ШЉИВЕ РЕКОРДНО НИСКА и износи једва трећину прошлогодишње

МАНИФЕСТАЦИЈА “ДАНИ ШЉИВА“ КОШТА КО 195 ТОНА ВОЋА КОЈЕ СЛАВИ

ВОЋАРИМА НИЈЕ ДО ПЕСМЕ Род одличан а откупна ЦЕНА ШЉИВЕ РЕКОРДНО НИСКА и износи једва трећину прошлогодишње

12.08.2026. 17:57 18:01