Пашалић: Непристојно да омбудсман има тренутну плату

БЕОГРАД: Непристојно је да заштитник грађана има плату коју тренутно има, сматра новоизабрани омбудсман Зоран Пашалић и наводи да ће, између осталог, изменама Закона о заштитнику грађана, које су неопходне, предложити да се она ''изједначи на логичан ниво''.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić Foto: Tanjug
Фото: Tanjug

''Мало је непристојно да заштитник грађана има плату коју има, када је просечна плата у Србији 400 евра'', каже за Танјуг Пашалић.

И док јавности ''пада у очи'' плата заштитника и његових заменика, Пашалић истиче да сви други у тој институцији имају ниже плате, коефицијент, него што имају остали по закону о државним службеницима и намештеницима.

''Мој предлог ће бити да се фундаментално направи рез у свему томе и да се изједначи и стави на један логачан ниво'', рекао је Пашалић.

На питање да ли ће послушати позив функционера Српске напредне странке да распусти цео кабинет и направи дисконтинуитет са досадашњим радом Заштитника грађана, Пашалић каже да се свачији рад, као и његов, треба преиспитати, а онда да се предузму кораци.

''Прво да разбијем илузију или дам праву информацију - заштитник грађана нема кабинет већ је то један број људи који ради са њим и где се свачији рад, као наравно и мој, треба преиспитати, а онда се предузимају кораци'', објашњава Пашалић и додаје да ће преиспитати и предузети кораке јер му је то посао.

Како каже, када дођете на неко место без обзира колико да је лоше или добра организација коју сте наследили вама је свакако циљ да ту организацију унапредите и да она иде даље, а то подразумева много рада.

Говорећи о плановима, новоизабрани омбудсман наводи да се првенствено мора говорити о делу који је предвиђен поглављем 23 - изменама и допунама Закона о заштитнику грађана, о проширењу систематизације и новој згради јер постојећи капацитети не одговарају потребама.

''То је посао који се мора урадити у неком периоду који је логичан, не пребрзо, али се не може ни дуго чекати. Све друго односи се на проблеме грађана јер заштитник грађана суштински решава проблеме, у домену онога што му закон, дозвољава'', истиче Пашалић. 

Сматра да закон треба да претрпи одређене промене које се тичу многих сегмената од статуса самог заштитника грађана, обима његових овлашћења , јасног тумачења појединих одредби, плата...Објашњава и да је његов циљ да институција на чијем је челу буде максимално доступна свима према капацитетима које има.

''Оно што сам могао да закључим је да су капацитети такви да не могу увек да одговоре потребама грађана. Зато ће једна од мојих будућих делатности ићи ка томе да се ти капацитети и потребе усагласе у потпуности'', рекао је Пашалић.

Омбудсман истиче и да је тешко навести и набројати све проблеме са којима се грађани суоцавају јер пред ту институцију долазе проблеми из свих сегмента живота. 

''Мислим да постоје неке области којима би требало више посветити пажњу попут радног односа, положаја особа са инвалидитетом и лица које имају одређених здравствених проблема...'', рекао је Пашалић.Оцењује и да су људска права у Србији у процесу у коме се стално побољшавају и напредују те да на томе треба радити.

''Мој и посао целе ове институције је да у наредном периоду идемо корак по корак али напред'', рекао је Пашалић.Најављује и да ће за пар дана на сајту омбудсмана бити објављено када ће лично примати грађане и додаје да то није баш била пракса раније.Говорећи о изменама и допунама Закона о заштитнику грађана Пашалић је рекао да оне неће бити брзе и за кратко време јер се морају сагледати сви проблеми и видети како да се они реше.

''Сада се већ консултујемо око тога у ком домену би могли да се крећемо'', објашњава и додаје да то није ни мало лак посао и да би било крајње незбиљно лимитирати са временом.И док се нада се да ће у неколико наредних месеци то бити решено, каже да ће нови закон морати да сачека следећу годину.

На питање да ли ће инсистирати на већим овлашћењима омбудсамна, Пашалић каже да треба више дефинисати постојећа овлашћења и дати им праву дефиницију те да измене и допуне закона треба да омогуће још већу ширину у деловању.

Каже и да се ауторитет стиче те да ће у зависности од његовог рада имати подршку или не.Пашалић се осврнуо и на податак да Скупштина Србије већ трећу годину заредом не разматра годишњи извештај о раду заштитника грађана оцењујући да је реч о проблему који је постојао пре његовог доласка.

Наводећи да је закон апсолутно јасан, он је истакао да у следеће периоду очекује сарадњу те да мисли да неће бити проблема.Каже и да са свима - нво, струкувним удружењима, институцијама у Србији... очекујем добру сарадњу.''Мислим да ћу у наредних десетак дана имати састанке са свим релевантним факторима који чине државу'', рекао је Пашалић.

Осврћући се на догађаје у Савамали, Пашалић каже да је канцеларија Заштитника грађана тај случај испратила, те да је он правно и фактички завршен још пре него што је дошао на чело те институције.

''Отишла је препорука пре мог доласка'', подсећа Пашалић. Додаје и да му се указало, према ономе што је читао у извештају о раду заштитника грађана, и да је добра сарадња са одређеним институцијама, међу којима је и полиција.Како каже, као што писе у извештају за претходни период, пре његовог доласка, сарадња је била добра те да сматра да ће бити још боља.

Пашалић подсећа и да заштитник грађана не кажњава, као и да не може да коментаришем рад других институција, поготово не оних чији рад омбудсман не контролише.Када је у питању случај у Поточарима, Пашалић каже да је реч о предмету који је у раду и о коме ће јавност бити обавештена.

''Постоје процедуалне мане, али мислим да је рано говорити док се комплетно, цео предмет, не уради ваљано'', закључио је Пашалић додајући да ће предмет бити урађен најбрже могуће.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести