У Београду папирне, еко-кесе и цегери заменили пластику

БЕОГРАД: Три дана од како је почела да важи забрана коришћења пластичних кеса већина великих малопродајних објеката, као и пијаце, придржавају се усвојених прописа и купцима нуде папирне и биоразградиве кесе.
kese1
Фото: Youtube Printscreen

За ову одлуку, донету ради очувања животне средине, спремни су и грађани који иду у куповину са цегерима и тако показују еколошку свест.

У "Макси", "Темпо" и "Шоп&Гоу" продавницама у Београду од првог дана Нове године купцима су на располагању вишекратне биоразградиве кесе направљене од рециклиране пластике, папирне кесе и цегери, кажу Танјугу у компанији "Делез Србија" која је власник тих малопродајних ланаца.

Најављују да ће ове новине постепено бити уведене и у другим градовима широм Србије, те да ће у циљу даљег смањења употребе укупне количине пластике, купци у наредном периоду имати могућност да користе и еколошке врећице за вишекратну употребу на одељењу воћа и поврћа.

Грађани већ долазе у набавку са цегерима, али оно што је посебно битно је да имају и све већу свест о томе колико је ово важан корак у заштити животне средине, кажу у компанији "Делез Србија".

У Арома маркетима, такође, од почетка године потрошацима нуде папирнате кесе и две врсте цегера - потросачки цегер и еколошке пвц кесе за вишекратну употребу које су дебљине преко 50 микрона.

У Ароми за Танјуг кажу да ће после празника купцима понудити и кесе које су 100 одсто разградиве, природног порекла, односно од природних материјала.

Када је реч о београдским пијацама, портпарол ЈКП "Градске пијаце" Јелена Николић каже да је то предузеће спремно дочекало Одлуку о условима коришћења кеса за испоруку робе на месту продаје роба и услуга и на време обавестило све своје закупце да првог јануара почиње њена примена.

''Градске пијаце'' су последњих дана прошле године даривале своје верне потрошаче платненим цегерима, како би утицали на промену њихових навика и смањење употребе пластичних кеса, а самим тим и на очување животне средине, рекла је Николић.

Навела је да ће се са тиме наставити и најавила да ће већ 6. јануара бити организована бесплатна подела цегера на пијацама Блок 44, Скадарлија, Зелени венац, Баново брдо.

На Каленић пијаци продавци се увелико придржавају прописа и робу пакују у пластичне кесе са ознаком да су разградиве.
Међу њима је и Снежана Плочић из села Гола глава код Ваљева која каже да је инспекција још јуче долазила на Каленић пијацу и контролисала да ли се продавци придржавају ове одлуке.

Инспекција је била јуче, моја ћерка је радила и нису је казнили, јер ми поштујемо усвојену одлуку. Имамо и папирне кесе, и пластичне које су разградиве, рекла је Снежана и поздравила усвајање одлуке.

Надлежне општинске комуналне инспекције су овлашћене да утврђују неправилности у примени ове одлуке, а за оне који се не буду придржавали прописа предвиђене су новчане казне и до 150.000 динара.

У Секретаријату за послове комуналне милиције објашњавају да је за прекршај који начини правно лице прописана казна у износу од 150.000 динара, за одговорно лице у правном лицу 25.000 динара, док ће предузетник за прекршај морати да плати 75.000 динара.

За те новчане казне овлашћени инспектор издаје прекршајни налог у складу са законом, додају у Секретаријату.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести