clear sky
21°C
07.06.2025.
Нови Сад
eur
117.1854
usd
102.4079
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У студентским домовима обавезне маске, забрањена славља

21.08.2020. 14:41 14:42
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: Обавезно је ношење маске при уласку у студентски дом у ресторанима и читаоницама. У студентским домовима забрањене су посете, преноћишта и славља у собама.

То су само неке од мера којих ће академци који живе у студентским домовима морати да се придржавају, а које су данас усвојене на Кризном штабу за сузбијање вируса корона.

У Упутству, које је данас прослеђено студентским домовима, наводи се да се на улазу у студентске домове и ресторане поставе дезобаријере - сунђери натопљени дезинфекционим средством на бази хлора, као и распршивач са средством за дезинфекцију руку на бази алкохола.

Свакодневно спроводити чишћење и дезинфекцију простора, као и проветравање просторија најмање пола сата након чишћења.

Редовно чистити простор студентског дома и ресторана, укључујући прање и дезинфекцију подова, врата, столова, столица, квака, прекидача, ормарића које користи већи број особа.

Спроводити редовно чишћење и дезинфекцију површина у заједничким тоалетима и купатилима. У тоалетима обезбедити средства за прање и сушење руку.

У студентској мензи приликом припреме хране потребно је придржавати се уобичајених принципа добре хигијенске праксе у припреми и манипулацији храном.

Избацити из употребе послужење кечапа, сенфа, сосева, уља, сланика, шећера, чајева из посуда за заједничку употребу.

Контролисати поступак прања посуђа - обавезно машинско прање или прање детерџентом на што вишој температури.

Запослени у студентским домовима и ресторанима, као и студенти, морају да носе маске на правилан начин, тако да маска прекрива уста, нос и браду и то нарочито приликом кретања кроз ходник или боравка у заједничким просторијама које се деле са више особа.

Водитри рачуна да се у свим ситуацијама с другим људима одржава физичка дистанца од најмање метар и по.

Потребно је да студенти кад год могу држе отворене прозоре и проветравају просторије у којима бораве, уз омогућавање континуираног протока ваздуха.

Избегавати вештачку климатизацију, а ако је неопходна - користити само ону која увлачи ваздух из спољне средине. Забрањена је употреба климатизације са рециркулишућим ваздухом.

Читаонице је потребно што чешће проветравати и обезбедити физичку дистанцу између студената од најмање два метра у свим правцима. Због боравка већег броја студената и дужине потенцијалне експозиције у читаоницама и цртаоницама је потребно да студенти носе маске све време.

У студентским домовима су до даљег забрањене посете, преноћишта и славља у собама.

У ресторану обезбедити услове за прање руку и поставити средства за дезинфекцију руку.

Чекање у реду за храну у студентском ресторану организовати са размаком од најмање метар и по, а студенти у ресторану морају носити маске. Маска се скида само током јела.

Треба настојати да за време оброка студенти за столовима седе на међусобној удаљености од најмање метар и по.

Пише:
Пошаљите коментар