Пашалић: Медијске слободе угрожене, новинари изложени нападима

БЕОГРАД: Професионални рад и статус новинара урушени су материјалним статусом, физичким и сваким другим нападима, али и говором мржње и дискриминаторском терминологијом, изјавио је поводом 2. новембра, Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима, заштитник грађана Зоран Пашалић.
zoran pasalic
Фото: Tanjug (D. Kujundžić, arhiva)

Пашалић каже да је такав закључак садржан и у извештају који је о раду Заштитника доставио Народној скупштини и представио јавности, те да је у том извештају констатовао и да су у нетолерантној атмосфери посебно забележени "вулгарни вербални напади на новинарке које су износиле критичке ставове у јавности и при том вређане на најпримитивнији начин".

"Запаљиве изјаве поспешују окружење у коме је могуће не само вербално већ и физички напасти новинаре о чему говоре и подаци медијских удружења", каже омбудсман и наводи податке НУНС-а према којима је ове године било 100 напада на новинаре, од којих девет физичких.

Новинари и медијски експерти се слажу у оцени да су медијске слободе у дужем временском периоду угрожене, о чему говоре и међународни извештаји, подсећа Пашалић.

Подсећа и да је у јавним наступима више пута упозорио јавност на гушење медијских слобода и слободе изражавања и тражио да се одговорни за претње, починиоци насиља и застрашивања новинара приведу правди.

"Поред јавне осуде позвао сам медијска удружења и асоцијације да приступимо изради медијске платформе на којој би били забележени сви притисци на новинаре и формирању јачег механизма заштите новинара у Србији", казао је Пашалић и поновио да су надлежни државни органи дужни да заштите угрожене новинаре и да им обезбеде услове у којима ће професионално и без страха обављати свој посао, а оне који их нападају привести правди.

То, међутим, како је оценио у саопштењу које је достављено медијима, неће бити могуће док год се не реше убиства новинара на чије се расветљавање чека деценијама.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести