Тема "Дневника": Шверцери наркотика на разне начине покушавају да преко границе унесу опијате

Припадници Министарства унутрашњих послова у Пријепољу, у сарадњи са Управом криминалистичке полиције, Управом граничне полиције и Управом царина, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Ужицу, запленили су крајем прошле недеље више од 541 килограм марихуане и ухапсили М. Ђ. (36) због постојања основа сумње да је извршио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.
Droga na Konculju/MUP Srbije
Фото: Droga na Konculju/MUP Srbije

Полиција је на Граничном прелазу Гостун, на улазу у Србију, приликом контроле камиона цистерне црногорских регистарских ознака којим је управљао осумњичени, у специјално израђеном бункеру пронашла 500 пакета у којима се налазила ова дрога.

Управа царина је саопштила да је случај откривен када је на ред за улазну контролу пристигла наводно празна цистерна црногорских регистарских ознака, али је због уочених неправилности упућена на додатни преглед мобилним скенером. Возач је тада искористио прилику да побегне, чиме су само потврђене сумње да се у цистерни нешто крије.

Снимак са скенера, као и реакција службеног пса који је изведен на лице места, то су и потврдили. Након што је цистерна безбедно отворена, у њеној унутрашњости откивено је 500 пакета марихуане, чија је укупна тежина 541,1 килограм.

То је ове године највећа заплена дроге у Србији.

Србија се сматра раскрсницом путева дроге па цариници током године заплене више стотина килограма наркотика. Наша држава спаја Исток и Запад и представља транзитну земљу за шверц наркотика. Хероин долази с истока, најчешће преко Градине, док марихуана из Албаније и с Косова углавном стиже преко Македоније и прелаза Прешево. Кријумчари за излаз из Србије најчешће покушавају да користе прелаз Батровци ка Хрватској и Хоргош ка Мађарској. На тим правцима кријумчаре се марихуана из Албаније и Македоније преко Црне Горе и Косова, као и хероин из Турске преко Бугарске ка земљама ЕУ.

Управо на тим најфреквентнијим прелазима цариници проналазе највише марихуане и хероина, упркос томе што су контроле свуда пођеднако ригорозне. Креативност кријумчара је невероватна. Цариници су наркотике проналазили у специјално направљеним бункерима возила, док мање количине шверцери крију и у доњем вешу, точковима, филтерима за ваздух, рукавицама, мобилним телефонима, па чак и у кроасанима. 

Приликом недавног претреса куће осумњиченог на подручју Инђије, полиција је испод степеништа, у обући, пронашла 141 пакетић са укупно 100 грама прашкасте материје за коју се сумња да је кокаин, 4.250 евра и 294.000 динара за које се сумња да потичу од продаје опојне дроге.

Цариници су на прелазу Хоргош пре две седмице открили и спречили неколико покушаја кријумчарења мањих количина дроге, вешто скривених на необичним местима.

На улазу граничног прелаза Хоргош осујећен је покушај кријумчарења 40,5 грама кокаина запакованог у две врећице и скривеног у ранцу који је био пријављен као пошиљка. Наиме, прегледом пртљага аутобуса албанских регистарских ознака који се са 33 путника из Брисела упутио ка Тирани, возачи су на преглед доставили и списак пошиљака преузетих на превоз, међу којима се налазио и један сумњиви ранац.

Детаљном контролом утврђено је да се у ранцу међу гардеробом налази завежљај са два грумена кокаина увијена у пластичну фолију. Желећи да неутралишу мирис дроге, кријумчари су замотуљке кокаина уваљали у расуту кафу и неколико ченова белог лука, што им није донело жељени резултат.

Цариници су дрогу проналазили и тамо где је заиста тешко и претпоставити да би могла бити. Примера ради, ко би помислио да у акумулатор може да стане више од два килограма хероина?

Маштовитост у покушајима кријумчарења нема граница. Дрога се шверцује као на филмовима - одређена количина се гута, па се по преласку државне границе узимају лаксативи, избацује из организма и тако долази на тржиште.

Подсетимо и да је својевремено на Аеродрому „Никола Тесла” спречен покушај шверца скоро три килограма кокаина, скривеног у акустичној гитари, који је допутовала из Доминиканске Републике, летом преко Париза. Неколико килограма дроге Французима је - „промакло”.

Чињеница је да се у борби против прекограничног шверца наркотика цариници све чешће срећу с новим синтетичким дрогама и, по анализама које ради Одељење Управе царина за сузбијање кријумчарења, већ сада се могу означити изазови с којима ће се суочити врло брзо. То је, пре свега, трговина преко интернета, која подразумева и слање психоактивних супстанци поштанским пошиљкама, а да при том неке од њих још нису увршћене на листу супстанци чији је промет забрањен.

Предност српских цариника је у томе што Управа царина има десет најсавременијих мобилних скенер-уређаја, један стационарни скенер за преглед робе у ваздушном саобраћају, два скенера за преглед ручног пртљага и осам уређаја за контролу течности, захваљујући којима су много пута заплењене велике количине наркотика. Уз то, велику помоћ цариницима у откривању дроге пружају и пси, специјално оспособљени за откривање наркотика, али и дувана и новца.

М. Бозокин

Д. Николић

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести