На Спенсу отворена изложба "Нови Сад - модерни град"

Изложба „Нови Сад – модерни град”, у оквир које су приказани снимци изградње града отворена је синоћ у холу 8 на Спенсу (улаз из правца Радничке улице), а грађани ће је моћи погледати до 26. фебруара.
1
Фото: Ф. Бакић

Кроз шест прича, праћених до сада неприказаним, архивским снимцима, објашњени су сви кључни процеси који су креирали модерност Новог Сада.

Мултимедијална архитектонска изложба, која је привукла је велики број посетилаца, прави осврт на процесе индустријализације града, радикалних инфраструктурних промена, нових простора за живот у граду, као и на места на којима се успостављао друштвени живот грађана у другој половини 20. века. Према речима директора Фондације “Нови Сад - Европска престоница културе” Немање Миленковића, главни садржај изложбе представља сажетак вишегодишњег истраживања модернизације Новог Сада, прилагођен широј публици, док ће публикација која прати тај пројекат бити вредан допринос у просторном истраживању Новог Сада.

- Изложбе у оквиру Европске престонице културе дочаравају повезаност Новог Сада са европском културом и традицијом и на различите начине га приказују као раскршће путева - казао је Миленковић. - На осам изложби у оквиру програмског лука „Сеобе” посетиоци ће имати прилику да открију “град пре града”. Изложба „Нови Сад – модерни град” приказује период када Нови Сада заиста добија обрисе града након Другог светског рата, не само популационо, већ и архитектонски.


„Свемирац” у холу 8

Посебна занимљивост на изложби је осветљење који се налази на центру хола. Реч је о лустеру који је 1981. године произведен у фабрици расвете “Декор” за потребе Спенса. Важио за један од највећих лустера у Европи је да је био дугачак 80 метара и имао је чак 2.500 сијалица. Званичан назив му је био “Бета”, али су га радници у фабрици у којој је направљен прозвали “Свемирац”, инспирисани лебдећом светлосном структуром. Налазио се у Северном холу Спенса и због велике потрошње струје користио се само у посебним приликама. “Свемирац” је јуче поново засијао у холу 8, са 750 ЛЕД сијалица и остаће у храму спорта и након изложбе.


Драгана Константиновић из Удружења “База – платформа за просторне праксе” појаснила је да је на изложби приказан урбанистички развој у другој половини 20. века.

- Захваљујући Покрајинском секретаријату за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама који је уступио део дигитализоване архиве “Неопланта филма” који је пратио изградњу Новог Сада, грађани имају прилике да виде јединстве снимке. Посетиоцима ће вероватно бити најинтересантније да виде изградњу Лимана, Железничке станице или настанак индустријске зоне - појаснила је Драгана Константиновић, додавши да је видео материјал распоређен у шест колажа: рађање модерног града, да нам живи град, новосадски булевари, град на песку, живот града и Мишелук.

Пројекат реализује Удружење “База – платформа за просторне праксе”, у сарадњи са “Ефемера колективом” и Друштвом архитеката Новог Сада. Аутори пројекта су др Драгана Константиновић, Слободан Јовић, Маја Момиров, др Миљана Зековић, др Вишња Жугић и Бојан Стојковић.

С. Ковач

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести