На ушћу Канала ДТД биће пешачки мост

НОВИ САД: Будући да је урбанистичким планом у близини Радне зоне “Север 3”, на ушћу Канала Дунав–Тиса–Дунав у Дунав, предвиђена изградња пешачко-инфраструктурног моста и пословно-угоститељског објекта, Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције расписала је архитектонски конкурс за идејно решење.
kanal dtd most
Фото: Ilustracija

Од учесника конкурса се очекује да на основу урбанистичких услова дају детаљнију урбанистичко-архитектонску разраду свих објеката, моста, хотела, приступних саобраћајница и непосредног окружења, као и да све то интегришу у функционалну и естетску целину, која одговара амбијенту и специфичностима локације.

Како је у документацији наведено, спровођење конкурса је први корак ка реализацији поменутих инвестиција и обавеза која претходи изради пројектно-техничке документације, а жеља је Града да укључи стручну јавност да би се пронашло најбоље решење. Мост, који ће спојити обале Канала ДТД, требало би да представља још једано урбано обележје на улазу у град, и зато је од изузетног значаја да буде посебан, естетски, функционално и конструктивно.

Осим моста и хотела, од учесника конкурса се очекује да пројектују приступне саобраћајнице, осмисле јавно осветљење и уређење зелених и других слободних површина у непосредној околини. 

Уз планирани мост, с јужне стране Канала ДТД су предвиђени лука, пристаниште, слободна зона и робно-транспортни центар, што, по мишљењу урбаниста, пружа могућност да се на самом „шпицу” ушћа Канала у Дунав изгради хотел, а са северне стране требало би да буде заштитно зеленило.

Нови мост, око 180 метара дужине и 6,2 ширине, биће намењен за кретање пешака, бициклиста и интервентних возила, и требало би да премости инфраструктуру преко Канала. По средини је предвиђена бициклистичка стаза ширине три метра, а с обе стране ће бити тротоари. Планирано је да бициклистичка стаза буде део међународног пројекта који се заснива на изградњи тзв. зелених путева, и требало би да повеже природне и историјске знаменитости Новог Сада и суседних регија.

Простор на самом „шпицу” ушћа Канала у Дунав намењен је пословно-угоститељском објекату, а будући да је планиран на грађевинском земљишту које није површина јавне намене, инвеститор ће одабрати садржаје, програме и специфичне намене. Због природе терена, није дозвољена изградња подрума и сутерена, тако да ће хотел имати високо приземље с два до три спрата. Како је наведено, изглед објекта би требало да буде у складу с репрезентативним карактером локације, пошто се налази на улазу у град реком Дунав. Осим тога, урбанисти препоручују непретенциозну архитектуру  и коришћење савремених материјала, поготово стакла.

Иначе, на обухваћеном простору планирано је надвишење кејског зида, до коте одбране од хиљадугодишње велике воде, преко мобилне одбране која се поставља по потреби.

Будући да се, како је у конкурсној документацији наведено, тражи идејно решење, за продужетак „омиљеног шеталишта Новосађана”, односно Кеја, оно би требало да задовољи низ критеријума, од естетичности до економичности, функционалности и приступачности, али и могућности фазне реализације.

Аутори првонаграђеног решење добиће милион динара, док ће за друго и треће место бити додељене награде од 700.000, односно 400.000 динара. Рок за предају радова је 23. мај, док жири до 17. јуна мора одабрати најбоље, а награђени радови биће представљени јавности.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести