Одржана прва „Шетња кроз наслеђе“ у Сремским Карловцима

Тачно у подне, 4. априла, испред Основне школе „23. октобар“, у Сремским Карловцима кренула је поворка петих разреда ове школе у „Шетње кроз наслеђе“.
е
Фото: Uroš Dožić

Запутили су се ка карловачкој Дворској башти како би открили нове тајне тог заборављеног блага али и стекли другачији, занимљив поглед на наслеђе овог сремског насеља из перспективе хортикултуре и биљног богатства Дворске баште.

Ученици Основне школе „23. октобар“ прилику за ову шетњу имали су у оквиру реализације пројекта „Сећаш ли се оне Дворске баште“ удружења „Eco Flame“ који је финансирала Фондација „Нови Сад 2021“ кроз јавни конкурс „Шетње кроз наслеђе“. Овом приликом, презентован је историјат парка као и будући планови за рестаурацију баште. Удружење „Eco Flame “ ову шетњу покренуло је поводом цветања џенарике, док ће наредне две бити заказане у време цветања липе и пауловније.

Бранко Димитријевић из удружења „Eco Flame“ истиче важност пројекта „Сећаш ли се оне Дворске баште“ како због обнављања овог споменика природе тако и због едукације младих: „Желимо да прикажемо Дворску башту као споменик природе, али и да покажемо озбиљне планове да буде специјална ботаничка башта тзв. арборетум, јер Нови Сад као универзитетски град нема своју ботаничку башту. Такође, ово би била идеална прилика да студенти Универзитета Новог Сада, Пољопривредног факултета, Природно - математичког факултета дођу и овде уче о природи, а не само из књига“, рекао је Димитријевић.

Фото: Uroš Dožić

Милица Рашковић из Фондације „Нови Сад 2021“ каже да се овим пројектом покрећу појединци и заједнице које чувају скривено наслеђе да их поделе са суграђанима суграђанима и тако покрену важан дијалог који треба да постане део праксе града и након титуле.

„Живећи у граду са великом разноликости култура, уметности и културног наслеђа важно је да размењујемо овакве приче и стварамо отворене, интерактивне процесе који нам, поред чувања и промовисања наслеђа могу помоћи да се носимо са сложеношћу живота. Са друге стране овакви процеси подстакнути су и на европском нивоу кроз Европску годину културног наслеђа и Дане европске баштине када милиони људи током септембра деле сличне приче широм Европе. Дани европске баштине препознају културно наслеђе као ресурс на којем се може развијати дијалог, демократска дебата и отвореност између култура“, истиче Рашковићева.

Циљ конкурса „Шетње кроз наслеђе" је подстицање грађана да се укључе у очување културног наслеђа кроз савремене начине интерпретације личних сећања и доживљаја.

У оквиру друге фазе пројекта „Шетње кроз наслеђе”, од 28. јануара, када је конкурс отворен, до 21. фебруара када је затворен, пристигле су 32 пријаве, а одабрано је 11 пројеката новосадских удружења који ће у месецима који долазе имати прилику да на другачији начин испричају причу о делу Новог Сада који им је посебно важан, као и да допринесу откривању нових тајни нашег града.

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести