СЛ Бразил 2015: Србија освојили сребрну медаљу
Одбојкаши Србије освојили су сребрну медаљу у Светској лиги пошто су у финалу завршног турнира у Рио де Жанеиру изгубили од селекције Француске са 3:0 у сетовима - 25:19, 25:21, 25:23).
Србија - Француска 0:3 (19:25, 21:25, 23:25)
РИО ДЕ ЖАНЕИРО: Хала “Мараканазињо”, гледалаца: 7.383, судије: Зенович (Русија), Мокри (Словачка).
СРБИЈА: Н. Ковачевић 5, У. Ковачевић 7, Ивовић 3, Петрић 1, Костић 1, Станковић 3, Јововић, Атанасијевић 10, Старовић 4, Мајсторовић (л2), Подрашчанин 5, Росић (л1), Лисинац 6, Околић.
ФРАНЦУСКА: Огуње, Гребеников (л1), Рузије 18, Клевено, Тоњути, Тили 7, Жумел, Енгапет 17, Ле Ру 7, Линел (л2), Ле Гоф 6, Марешал, Лафит, Сидибе.
Србија је освојила пето сребро у Светској лиги. Француска је у Рио де Жанеиру била боља и, занимљиво, нанела први максималан пораз селекцији Србије. Покушавао је Никола Грбић током читавог меча да пронађе добитну комбинацију, трудили су се одбојкаши Србије и никако се не може рећи да су лоше играли, али једноставно Француска је данас била боља.
Лоше је Србија почела меч. Французи су повели са 5:0, али је Србија успела да изједначи на 7:7. Серијом 3:0, Французи стижу до предности од 10:7, а затим и 16:11. Србија је успела да смањи заостатак на три поена – 13:16, али су Французи успешно одолевали и у финишу повећали разлику, па је на крају било 25:19.
Србија је много боље почела други сет и повела са 4:2, али одмах су Французи освојили три узастопна поена и повели са 5:4. Поново је Србија стигла до предности при резултату 9:8, а Французи окренули на 12:11, па 16:14. Повела је затим Француска са 19:16, па 23:19, а други сет добила са 25:21 и повела са 2:0 у сетовима.
Србија је у трећем сету водила са 3:1, па 10:8, а Французи прво изједначили на 10:10, а затим повели са 14:13, после 13:11 за Србију. На другом техничком тајм – ауту Француска је водила са 16:14, да би Србија изједначила на 16:16, а после вођства Француза од 17:16, на сервис Саше Старовића, преокренула резултат и повела са 20:17. Водила је затим Србија са 22:18, али су Французи успели да изједначе на 22:22, а после 23:22 за Србију да освоје три узастопна поена за коначних 25:23.
Коначан пласман у Рио де Жанеиру: Француска, Србија, САД, Пољска, Бразил, Италија.
М. Р.
Жал прошаран оптимизмом
Четири финала је Никола Грбић изгубио као играч, а ни у петом није имао среће да начини финални корак и као селектор дође до првог милионског чека.
- Најжалије ми је што нисмо одиграли као у минуле две утакмице. Да нам је неко понудио да ћемо играти финале, сигуран сам да бисмо то сви потписали, али били смо на корак до сна и то на веома добар начин и јако ми је жао што добре игре нисмо крунисали златом. Мислим да смо одиграли добар турнир, момци су се стварно трудили, дали све од себе, многима је ово било прво финале и сигуран сам да ће нам ово искуство доћи веома добро за будуће мечеве - рекао је Грбић.
Никола, старији од наше репрезентативне браће Ковачевић, жали за пропуштеном шансом, али се нада да ће све доћи на своје место на предстојећем Европском првенству.
- Начинили смо велики успех и честитам нашој екипи, али остаје жал за пропуштеном приликом да се домогнемо злата. После пораза од Италије били смо корак до повратка кући, али смо успели да уђемо у полуфинале и да дођемо до овог меча о ком смо сањали. Зато ми је жао што нисмо мало боље одиграли у завршници, да ли због умора или ко зна чега другог, али ћемо надам се све ово надокнадити на Европском првенству - рекао је Ковачевић.
Средњи блокер Србије Срећко Лисинац изабран је у идеалну поставу Светске лиге, а као и његов колега Подрашчанин се нада да ће следеће године певати химну на врху победничког постоља.
- Друго место је велики зуспех јер пред почетак турнира, иако смо се потајно надали, није било реално за очекивати да се нађемо на победничком постољу. Одиграли смо сјајан турнир и превазилазили многобројне тешке тренутке, али у финалу нисмо могли јер смо заиста истрошени од претходних мечева. Драго ми је што сам изабран у идеалну поставу, али бих се много боље осећао да смо освојили златну медаљу и да смо отпевали химну овде у Мараканазињу испред Амеркиканаца и Француза. Има времена и за то јер ћемо играти овде и следеће године па се можда то деси - истакао је Лисинац. М. Р.
Биће боље догодине
Наш средњи блокер, Новосађанин Марко Подрашчанин жали за пропуштеном шасном, али сматра да је пораз у финалу велика школа која ће се исплатити следеће године на истом месту у Рију када се буду играле Олимпијске игре.
- Треба да будемо задовољни, бити други на свету у овом тренутку није мала ствар. Припремали смо се за ово око два месеца и то с новим стручним штабом, мало ко је веровао да можемо до успеха. Штета је јер смо пропустили велику шансу, али исто тако сам сигуран да је Француска заслужено славила у финалу. Не одговара нам њихова игра, имају одлчичан блок, свој ритам, чувају лопту. Пробали смо сервисом да их померимо јер су најбоља примачка екипа на свету, али смо доста грешили. Отишли смо у другу крајност, а касније нисмо могли да се вратимо у игру. Велика је штета и због трећег сета у ком смо их имали, публика је навијала за нас, али последњи поен био је слика финала где су се одлично бранили и искористили шансу. Извући ћемо поуке из финала, имамо доста младих играча који су се одлично показали и све ово треба да насм буде подстрек за даљи рад и следеће године да на овом истом месту направимо већи резултат - рекао је Подрашчанин. М. Р.
Најбољи међу најбољима
Најбоља постава финалног турнира је: Александар Атанасијевић (коректор), Срећко Лисинац (средњи блокер), Максвел Холт (САД, средњи блокер), Павел Заторски (Пољска, либеро), Бењамин Тоњути (Француска, техничар), као и примач сервиса Француза Ервин Енгапет који је понео и титулу најкориснијег играча финалног турнира.
Сви из идеалне поставе добили су награде од 10.000 долара, а МВП Енгапет још 30.000.
Американци бронзани
САД - Пољска 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)
РИО ДЕ ЖАНЕИРО: Хала “Мараканазињо”, гледалаца: 4.784, судије: Муранака (Јапан), Шабан (Египат).
САД: Андерсон 8, Расел 10, Сандер 14, Ли 6, Лотман, К. Шођи, Трој, Џаски, Кристенсон 3, Холмс, Холт 8, Смит, Вотен (л1), Е. Шођи (л2).
ПОЉСКА: Новаковски 6, Конарски 12, Курек 3, Врона, Жижга, Ломач, Кубијак 3, Гацеч (л2), Заторски (л1), Мождонек, Мика 11, Бушек 6, Биенек 7, Шалпук.