scattered clouds
16°C
18.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1667
usd
100.7886
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

С више напора до консензуса у БиХ

19.09.2015. 18:36 13:33
Пише:

БАЊАЛУКА: У Бањалуци је данас завршена Конференција 20. година Дејтонског мировног споразума "Погледи" са које је поручено да у времену које предстоји доносиоци одлука морају

 уложитии више напора и енергију усмере на циљеве око којих постоји, или се може постићи консензус.

Једино ће на тај начн грађани БиХ осетити добробит и највећу вредност мировног споразума, а то је изградња друштва у миру.

"Наше различитости треба да буду наше богатство, а не препрека ка сарадњи и разумевању", један је од закључака усвојених на Конференцији, којој су присуствовали највиши државни и ентитетски званичници, представници међународне заједнице и суседних држава.



Владу Србије на Конференцији је представљао директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.За даљи напредак, и интеграције које БиХ жели да спроведе неопходна је интензивна сарадња на унутрашњем, регионалном и међународном нивоу."Озбиљан посао је пред нама, а њега ћемо реализовати у миру и оквиру трајних вредности изворног Дејтонског мировног споразума. Жеља грађана и њихових политичких представника је да нам на том путу регион и међународна заједница буду конструктивни партнери", такође је један од закључака Конференције, коју су организовале бањалучке Независне новине и Град Бањалука.



Дејтонски мировни споразум је од историјског значаја, јер је зауставио рат у Босни и Херцеговини, понудио могућност трајног мира, суживота, повратка избеглих и расељених, проналазак несталих, процесуирање одговорних, те могућност изградње државе утемељене на ентитетима, правима конститутивних народа и равноправности грађана, наведено је даље у закључима.



Истиче се да ће међусобно разумевање између БиХ и њених суседа, омогућити целој регији напредак."Без обзира на бројне изазове, створени су услови да се регион усмери ка међусобној подршци и сарадњи, како би се превазишли међусобни проблеми, али и проблеми са којима се свака од земаља региона суочава. Просперитет региона је и просперитет појединачних земаља", наводи се, између осталог, у закључима Конференције одржане у Банским дворима.



У оквиру конференције одржане су три панел дискусије "Погледи изнутра", "Погледи региона" и "Погледи извана".Председник Републике Српске Милорад Додик оценио је у излагању да су у укупним односима у БиХ у суштини најзначајнији ентитети, пренели су бањалучки медији.Напоменувши да многи сматрају да је БиХ у кризи и распаду, Додик је оценио да је БиХ данас место "наметнутих политичких љубави и вежбалиште међународне заједнице".



Реублика Српка није против консензуса и договора у БиХ и усмерена је на очување Дејтонског мировног споразума.Према његовим речима, Дејтонски мировни споразум је од почетка контроверзан, те да је показано да је мир у БиХ одржив само зато што је постојао политички систем на коме се могла обезбедити каква - таква равноправност ентитета и народа."Да није било великог кршења међународног права и наметања решења можда би овај споразум могли да сматрамо успешним", рекао је Додик.



Он сматра да је сав проблем БиХ што се не уважава реалност."БиХ има мала овлашћења и наметање насилних овлаштења не може да буде дугорочно одрживо", поручио је, између осталог, Додик.

Иначе, у једном тренутку Конференцију је обележила бурна расправа члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића са Додиком, након што је председник Српске рекао да је БиХ "место наметнутих политичких љубави, место исељавања, место где не успева повратак, вежбалиште међународне заједнице".



Изетбеговић му је одговорио да већински хришћанска међународна заједница подржава Бошњаке зато што су коректни и спремни на сарадњу."Да се сви понашамо као Милорад Додик не знам куд би нас то одвело", казао је Изетбеговић додавши да се Дејтон "третира као шведски сто са којег узимате оно што вам се допада и можете игнорисати оно што вам се не допада".



Изетбеговић је устврдио и да анекс седам Дејтонског споразума није спроведен, да се избегли нису вратили на своја огњишта, на шта је Додик одговорио да нико није спречен у томе, те нагласио да није заинтересован да се БиХ распадне, али и да није тај који ће прихватити политичка решења мимо Устава.

 

Пише:
Пошаљите коментар