Лакше до папира за квадрате
СТАРА ПАЗОВА: Почетком 2014. године било је 7.000 захтева за легализацију бесправно изграђених објеката на подручју општине Стара Пазова, а пошто је решено скоро 1.500 предмета,
и даље је много захтева који имају приоритет у решавању – каже Миодраг Вуксан, руководилац одељења за урбанизам и грађење Општине Стара Пазова. Нови закон, како се очекује, обезбедиће брже и јефтиније решавање овог проблема.
Општина Стара Пазова донела је програм по којем ће читав посао бити рађен, а сам закон осим што доноси измену термина „легализација” и дефинише поступак као „озакоњење”, доноси и суштинске промене, каже Вуксан. Власници нелегално подигнутих или започетих објеката који до сада нису подносили захтев катастру за упис у регистар власништва, не треба да подносе захтев него могу грађевинској инспекцији поднети обавештење о постојању нелегалног објекта. Сви нерешени захтеви из претходног периода биће аутоматски укључени у процедуре.
Грађевинска инспекција мора изаћи на терен и сачинити пописну листу са подацима о о објекту а потом донети такозвано решење о рушењу, које се аутоматски шаље у поступак озакоњења. То решење о рушењу није извршно све до правоснажног окончања поступка. По пријему таквог решења власник објекта у року од 30 дана доставља потребну документацију - извештај о затеченом стању објекта, елаборат изведених радова, изјаву пројектанта и извођача радова и изјаву инвеститора да прихвата ризик коришћења таквог објекта. Уколико орган управе донесе решење о озакоњењу, након плаћања таксе за озакоњење, која се једина плаћа у овом поступку, решење о озакоњењу добија снагу употребне дозволе и објекат се може укњижити у катастру.
Уколико поступак озакоњења буде решен негативно аутоматски на снагу ступа решење о рушењу објекта. Миодраг Вуксан подсећа да се не могу озаконити објекти подигнути на јавним површинама, клизиштима, површинама предвиђеним за паркове и другим локацијама за које иначе не може да се изда дозвола за градњу ни у редовном поступку.
Објекти за које су поднети захтеви за легализацију 2003. године, 2005., 2010. или 2014. године, а који нису решени, иду аутоматски у процедуре озакоњења. Грађани ништа не треба да предузимају, а таквих је у овој сремској општини око 5,5 хиљада. Већина тих захтева није решена, каже Вуксан, јер власници нису обезбедили пројектну документацију која је тражена, са друге стране, предмета је много а на тим пословима ради само двоје службеника. Начелник одељења истиче да се општинска управа труди да створи услове за бржи рад, а грађани сами могу предати обавештења да имају нелегално подигнуте објекте до 27. маја.
Општина је донела програм пописа објеката по зонама који мора бити завршен до 27. новембра 2016., а зоне су, као и за наплату таксе за озакоњење, утврђене сходно зонама за утврђивање накнаде за грађевинско земљиште и пореза на имовину.
Постоје и објекти за које нису до сада подношени захтеви за легализацију, али су власници уписали право својине у катастру по Вељинм закону. Ти власници трба да поднесу посебан формулар одељењу за урбанизам и грађење. Они нису у обавези да подносе било какав елаборат него ће у служби добити информацију колику таксу треба да плате и када доставе доказ о уплати добиће решење о озакоњењу са којим у катастру уписују објекат као легалан.
А. Мали
Највише у Новој Пазови
На подручју општине Стара Пазова, највише је нелегалних објеката у Новој Пазови, скоро 50 одсто укупног броја у општини. Предњаче по спорној градњи Блок 9 и Блок 9А, али има их много и у Старој Пазови, Новим и Старим Бановцима. Такса за озакоњење, креће се од 5.000 динара до три милиона.
Најмању таксу у плаћају власници бесправних објеката до 100 квадратних метара површине, за објекте до 500 квадрата плаћаће се између 15.000 и 50.000 динара, док су за станове и пословне објекте намењене тржишту таксе далеко више. За преко 1.500 квадрата производног или пословног простора власници плаћају озакоњење три милиона динара.