Правда све бржа и ефикаснија
Поводом Европског дана цивилне правде, Апелациони, Виши, Основни и Привредни суд у Новом Саду већ четврту годину заредом отворили су врата зграде правосудних органа у Новом Саду
на јуче одржаној манифестација „Дан отворених врата у новосадским судовима”. Грађанима, од којих су најбројнији били студенти правних факултета и ученици средњих школа, показана је просторна организација свих судова у Палати правде, поједине суднице и најважније службе које функционишу у згради. У току обиласка, представници судова су одговарали на питања представника медија и заинтересованих грађана и пружали основне информације с циљем да се рад суда учини транспарентнијим и да се грађанима приближи остваривање судијске функције. Врховни касациони суд доделио је 11. октобра ове године на Годишњем саветовању судија Републике Србије у Врњачкој Бањи, награде судовима за постигнуте резултате и напредак у текућој години у односу на претходну, за које је Светска банка обезбедила новчани део. Неретко су судови предмети критика, али овога пута су сви новосадски првостепени судови који раде у Палати правде, Основни, Виши и Привредни, добили надраде, односно признања за успешан рад у протеклој години.
Основном суду у Новом Саду додељена је трећа награда у категорији „Повећање броја укупно решених предмета у суду у односу на исти период претходне године”, а Вишем суду у Новом Саду додељено је признање за допринос унапређењу ефикасности и квалитета судског система у Србији.
– Виши суд у Новом Саду, који ради од 1. јануара 2010. године као следбеник некадашњег Окружног суда чију је претежну надлежност задржао, имао је у почетку мањак судија, али сада је уз трогодишње попуњавање судијских места њих 27, што је допринело значајно бољем раду – навео је јуче председник тог суда мр Дарко Тадић. – У току прошле године било је у раду 15.468 предмета, остало је нерешено 4.782, док је истовремено примљено у рад 9.765. Даље, говорећи у бројкама, потврђених одлука било је 975, или 78,5 одсто, преиначених 3,7 процената, 13,3 одсто одлука је укинуто, 4,5 процента делимично преиначено, што јасно говори о квалитету рада суда и великом напретку, нарочито имајући у виду да се суди за најтежа кривична дела. Такав тренд је настављен и у овој години, а просечан број предмета по судији је 36.
Тадић истиче и да је надлежност Вишег суда све компликованија и сложенија, с обзиром на то да су сада ту поступци у вези с дискриминацијом и заштитом узбуњивача, док је у исто време од 1. јануар ове године почео да се примењује Закон о заштити права на суђење у разумном року. Указује да и поред тога успевају у значајној мери да квалитетно савладају прилив свих тих предмета. Иначе, од 30 приговора ради убрзања суђења, решено је у кратком року од два месеца 28.
Председница Основног суда Анђелка Станојевић навела је да у том, другом по величини основном суду у држави, тренутно поступа 101 судија. У односу на исти период претходне године, по њеним речима, примећује се смањење броја нерешених и старих предмета „у свим материјама”.
Резултати су и последица појачаних напора судија, као и свих запослених, а с друге стране, увођења у систем јавних извршитеља који су добили одређене надлежности у спровођењу извршења које је раније имао само суд.
У новосадском Привредном суду је сада рок између суђења два до три месеца, а у ходницима испред судница су електронске табле с обавештењима о актуелним предметима. Тај суд је овог месеца добио и признање Врховног касационог суда за допринос унапређења ефикасности и развоја квалитета судског система.
– Постоје реални квалитетни резултати: од децембра претпрошле године до краја прошлог месеца успели смо да значајно смањимо број предмета – рекао је јуче председник Слободан Сремчев.
Координаторка Апелационог суда за медије Милица Јанча казала је да статистички показатељи сведоче о квалитету и резултатима те институције и да се они уз остале податке редовно допуњавају на веб-страници суда.
– У кривичном одељењу је остало у раду по судији 23 предмета, у грађанском одељењу 59 и у одељењу за радне спорове 60 – истакла је Милица Јанча. – Кад је реч о квалитету мереном према исходима поступака по правним лековима на одлуке нашег суда, он је висок – 99 процента.
М. Вујачић
У нади да штрајка неће бити
– За сада немамо информацију о томе какав ће бити исход преговора синдиката правосудног особља који су најавили генерални штрајк 1. новембра. У вези с постављеним захтевима нисмо у могућности да одговоримо јер се преговори воде између репрезентативних синдиката, који су нас обавестили о најави штрајка, и Министарства правде – казао је јуче председник Вишег суда мр Дарко Тадић.
– Председници судова не учествују у преговорима и не можемо на било који начин утицати на њих и на испуњење тих захтева. Надамо се да ће то буде решено на задовољајајући начин и да неће бити разлога да до штрајка дође јер би он отежао рад суда у великој мери. Како је нама предочено, биће обезбеђен процес рада у свим хитним предметима, односно притворским предметима и у још неким поступцима.