ЛЕГЕНДА СПОРТСКЕ ГИМНАСТИКЕ МИРОСЛАВ ЦЕРАР ДОБИО ТРАЈНУ ПОСВЕТУ Ево где и зашто!
Парк Мини Југославија у Суботици постао је богатији за још једно спомен-обележје.
Овога пута у част Мирослава Церара, легенде југословенског и светског спорта. Вишеструки олимпијски, светски и европски шампион у гимнастици, добио је трајну посвету у парку који негује успомене на славне дане заједничке државе и њене истакнуте личности.
Ако о Церару говоримо кроз признања и медаље које је освојио, онда би то био изузетно дуг низ, будући да су међу њима два олимпијска злата и једна бронза, четири злата и једна бронза на светским првенствима, десет златних медаља на европским првенствима, а то је само један део његовог импресивног спортског наслеђа.
„Изненадили сте ме”, рекао је видно ганути Церар, обраћајући се окупљенима. „Били смо у контакту са Блашком, рекао ми је да пошаљем неке слике и фотографије, али ово је заиста велико изненађење.”
У емотивном обраћању, Церар се присетио гимнастичких почетака и пријатељстава из Суботице.
„Свакако, ово је велико изненађење, захваљујем свима вама, хвала Блашку и његовој породици, на великој пажњи и што се одлучио за такав подвиг. Ако се мало вратимо у прошлост, онда могу да кажем да је овај град био познат као гимнастички, одакле су моји узори. Некад сам заједно вежбао са Зораном Ивановићем, а биле су ту и гимнастичарке из Суботице. У то време, радило се и тренирало се сваки дан, живели смо за гимнастику, волели се међу собом, и једва смо чекали да се нађемо у гимнастичкој сали, без обзира одакле је ко и ког занимања. И сада имамо неке контакте. Био је посебан осећај у тим дворанама, јер услови су били скромни, не могу се упоређивати са данашњим, али тада смо помогали другоме, асистирали смо, нисмо имали техничких помагала”, каже Церар.
Иницијатор овог догађаја је Блашко Габрић, оснивач Мини Југославије, који и даље неуморно ради на очувању заједничког сећања на државу која више не постоји. Како сам каже, није прихватио да Југославија нестане без трага, већ је створио простор у којем се чувају ликови и дела оних који су је чинили великом.
„Суботица је град спортова”, истиче Габрић. „Има велики број олимпијаца. Зато позивам све суботичке привреднике да помогну да се изграде споменици нашим спортистима. Пошто нису добили адекватне новчане награде, бар да имају споменике у музеју на отвореном простору Мини Југославије.”
За Габрића, чија је цела породица посвећена гимнастици, укључујући његову ћерку, сина и унука, ово је начин да сачува историју спорта на овим просторима.
„Церар је апсолутно најбољи у гимнастици на свету и због њега морамо направити ово прво”, наглашава Габрић.
Присутнима се обратио и Зоран Ивановић, прослављени суботички гимнастичар који је део своје каријере провео управо са Цераром.
„Предивно се осећам, захвалан сам на овој прилици. Ово је један изузетно леп догађај, овде дочекати једног таквог шампиона какав је Мирослав Церар је нешто заиста несвакидашње, и не дешава се често на овим просторима. Имао сам ту част да један део своје гимнастичарске каријере проведем са њим, и са поносом могу да кажем да је он мени био узор у свему, у спорту поготово, а касније и у животу. Таква једна величина, спортска величина, сигурно заслужује најмање то што му је овде данас приређено”, каже Ивановић.
Аутор спомен-бисте је уметница Маја Ракочевић Цвијанов, а свечаном откривању присуствовао је и сам Церар, који није крио одушевљење овим гестом.
Уз споменике Јована Микића Спартака и Николе Тесле, ускоро се очекују и поставке посвећене Михаилу Пупину, Милутину МИланковићу и боксеру Драгану Гаги Вујковићу – јер како Габрић наглашава, Мини Југославија жели да покаже свету шта је све изнедрила Суботица – град спорта и знања.
Биста је постављена у делу Мини Југославије где ће посетиоци моћи да се упознају са ликом и делом овог великана спорта. Овај догађај дао је подстрек идеји да се на простору Мини Југославије формира својеврсна алеја спортских великана, чиме би се трајно чувало сећање на спортисте који су обележили југословенски и српски спорт.