broken clouds
20°C
01.05.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Јовановић: Трећа доза вакцине додатно појачање имунолошког система

17.08.2021. 16:42 16:48
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Трећа доза вакцине против ковида 19, препоручује се пре свега за одређену групи становништва који су у стању имунодефицијенције, имају ослабљен имунитет, хроничне болести и које се налазе на дијализи или у одређеним стањима која захтевају посебну пажњу због лечења хроничних стања, изјавила је за Танјуг директорка Института за јвно здравље "Батут" Верица Јовановић.

У другој групи којима се препоручује примање треће дозе налазе се, наводи она, лица која живе у колективним смештајима као што су Домови за старе и запослени у здравству, као и радници који су често путници у међународном саобраћају, а како каже трећу дозу може примити сваки грађанин, а услов, без обзира на врсту примљене вакцине, у случају да прошло шест месеци од периода ревакцинације, односно примања друге дозе вакцине.



"Трећа доза се препоручује према методолошком упутству које је јуче упућено на све Здравствене установе које спроводе вакцинацију на територији Републике Србије, а дефинисани су и услови и начин спровођена имунизације као и циљне популационе групе које треба да буду вакцинисане трећом дозом", изјавила је Јовановић.



.Јовановић истиче да су препоруке у Србији за спровођење имунизације сличне као и у другим земљама света, а заснован су на препорукама из Међународних организација које прате кретање епидемије у свету



Јовановић објашњава да приликом спровођења вакцинације трећом дозом може се применити било која вакцина, тако да ограничења не постоје осим у случају Спутњика В, када се вакцинисани првом дозом опет морају примити Спутњик В вакцину.



"На територије наше земље имамо најшири спектар вакцина који је био доступан од првог дана започињања имунизације. Избори вакцина и комбинација, је препуштена грађанима, јер ми као систем ни раније нисмо утицали на изборе", рекла је директорка и додала да најбољи избор је сама одлука о вакцинацији против ковида.



Када је у питању синофарм, Јовановић истиче, да су обично особе вакцинисане том вакцином у ситуацији да приме и трећу дозу те врсте, али ако се одлуче да то буде нека друга не постоје препреке.



"Најважњије је да се трећа доза дода поготово у поменутим случајевима , јер је у тим случајевима потребно додатно појачање имунолоског система и одбрамбеног стања организма, како би се припремио за предстојеће сезоне грипа и таласе вируса ковид 19", подсећа директорка.



Јовановић наводи да нови талас је карактеристичан брзим поделама вируса и убрзаним повећањем броја заражених, а једна особа може сада да зарази седам особа, сто је особина за Делта врсту вируса, па је у складу са тиме и донета одлука о трећој дози.



 

Пише:
Пошаљите коментар