ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ У ТИРАНИ Обавестио сам европске званичнике о ситуацији на КиМ, инсистирамо на ЗСО, нико није помињао одлазак у Москву
ТИРАНА: Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је на Самиту Европске политичке заједнице обавестио европске званичнике о ситуацији на Косову и Метохији и свакодневним нападима на српски народ и истакао да ће Србија наставити да инсистира на правима Срба, формирању Заједнице српских општина (ЗСО) и свему ономе што је прихваћено и потписано.
Вучић је у изјави медијима истакао да је за Србију дијалог једино решење и изразио уверење да се ствари мењају и да у ЕУ виде ко је страна која жели инциденте и није спремна на компромис.
"Мислим да људи виде ко су ти који суштински изазивају неспокој и инциденте, а не желе стварање трајног мира или доласка до некаквог компромисног решења", рекао је Вучић.
Он је навео да на КиМ имамо свакодневне нападе на српски народ.
"У сваком случају не лака ситуација за наш народ, чинимо и помажамо колико год можемо, али наставићемо да инсистирамо на праву нашег народа, на формирању ЗСО, на ономе што је прихваћено и потписано", навео је Вучић.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да у Тирани нико није помињао његов одлазак у Москву и додао да је премијер Пољске, која је председавајућа Европској унији, био изузетно фер и да то не треба заборавити.
Вучић је то рекао у Тирани, где се одржава Шести самит Европске политичке заједнице, којем присуствују лидери из целе Европе, одговарајући новинарима на питање да ли му је неко од европских званичника поменуо одлазак у Москву.
"Нико то није помињао ни на пленарном делу као што сте могли да видите. Нисам ја негде отишао да су људи неприпремљени. Ја сам разговарао и са Емануелом Макроном, као што знате у Јелисејској палати разговарао сам и са Ђорђом Мелони, неколико дана пре одласка у Москву, обавестио сам их, припремио. Доналд Туск је био страшно фер када се говорило о томе и када је госпођа (Каја) Калас покренула то питање, он је био изузетно фер", рекао је Вучић.
Он је додао да може само да каже хвала пољском премијеру и да то не треба заборавити. Вучић је рекао да није имао у плану да иде на обележавање 30 година од потписивања Дејтонског споразума у Охајо, али да ће још размислити јер су многи регионални, али и европски званичници потврдили своје присуство.
"Мислио сам да не идем у Охајо на ову годишњицу Дејтона, али сад видим да су сви одједном поново одлучили да дођу. Доћи ће и неки од европских званичника, а и Андреј Пленковић је прво рекао да неће па сад каже хоће", рекао је Вучић одговарајући на питање да ли планира да настави посету САД коју је прекинуо због здравствених проблема. Он је додао да није сигуран ко све иде на обележавање те годишњице, која ће бити за који дан.
"Имамо 30. годишњицу Дејтона, имамо 30. годишњицу Братунца, Сребренице, онда имамо 30. годишњицу прогона у 'Олуји', тако да много 30. годишњица имамо, видећемо. Видећемо, имамо много важних ствари и у Србији које морамо да радимо", навео је Вучић. На питање новинара да прокоментарише то што је Урсула Фон дер Лајен поменула да би требало увести нови пакет санкције Русији, Вучић је рекао да је то био важан део говора многих који су се данас на пленарној седници у Тирани обраћали.