ДВА КОНКУРСА МИНИСТАРСТВА ПРИВРЕДЕ СТАРТУЈУ ДАНАС Месаровић: Додатних 134 милиона БЕСПОВРАТНИХ СРЕДСТАВА за ЖЕНЕ ПРЕДУЗЕТНИЦЕ НА СЕЛУ и 150 милиона за винаре; Ево који су услови и ко може да се пријави
Потпредседница Владе и министарка привреде Адријана Месаровић изјавила је да данас стартују конкурси за жене предузетнице на селу и за винаре и позвала све који испуњавају услове да конкуришу.
-Расписисан је нови јавни позив, обезбедили смо додатних 134 милиона динара за жене предузетнице са села што представља само онај бесповратни део средстава. Министарство привреде опредељује 50 посто бесповратних средстава, односно, до милион и по динара. Преосталих 1, 5 милион динара, уколико предузетница нема из својих средстава, ми обезбеђујемо преко кредита Фонда за развој. Кредит је повољан, по 2,5 посто каматној стопи на годишњем нивоу. Дакле, Министрство привреде обезбеђује у неким пројектима 100 посто средстава. Пре месец дана када смо расписали тај конкурс у свега неколико дана је стигло неколико стотина пријава. Тако да на овај начин желимо да уврстимо и пријаве које нису ушле у први круг, али и да позовемо све наше хероине да искористе помоћ државе. Имају велики потенцијал, јер се тиче ширења капацитета, али и новог асортимана - рекла је Месаровић и подсетила на лепезу конкурса и јавних позива кроз које Министарство подржава жене, као што су подршка женама на селу, али и подршка женама које су самохране мајке.
Месаровић је позвала и винаре да се одазову конкурсу који је такође данас расписан, а намењен је њима.
-Позивам сва микро и мала предузећа, предузетнике, али овога пута и газдинства да се пријаве. Определили смо додатних 150 милиона динара. Определили смо до 5 милиона динара бесповратних средстава. Другачије смо рангирали проценат бесповратних средстава желећи да додатно стимулишемо посебне групе. 50 посто бесповратних средстава обезбешујемо када су у питању регистровани произвођачи вина, 50 посто бесповратних средстава у развијеним општинама, 55 посто у неразвијеним општинама, а 60 посто бесповратних средстава за произвођаће вина који извозе минимум 30 посто у укупном пословном приходу, али и за жене власнице предузећа која се баве производњом вина. Преостали део средстава такође обезбеђујемо преко Фонда за развој - навела је Месаровић.
Бесповратна средства, како је објаснила Месаровић, могу се уложити у адаптацију пословног простора, набавку транспортних, доставних возила.
-До 30 посто смо обезбедили могућност да могу да улажу трајна обртна средства, али и за набавку опреме и свега онога што им суштински значи - рекла је Месаровић.
Српско вино, како је истакла Месаровић, има велики потенцијал када је у питању извоз и у региону, али и на великим тржиштима која су нам отворема захваљујући Споразуму о слободној трговини, пре свега са Кином.
-Позивам све винаре, све жене предузетнице да се јаве Министарсрву привреде. Очекујемо поново велико интересовање по оба конкурса. Трудићемо се да увек будемо ветар у леђа и партнер у раду наших привредника и предузећа - поручила је Месаровић.