overcast clouds
17°C
05.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СРБИЈА ИМА 370.000 ПРЕДУЗЕТНИКА СА 260.000 ЗАПОСЛЕНИХ Иновационе услуге, трговина и прерада најзаступљеније делатности

18.11.2025. 08:47 09:29
Пише:
Извор:
Дневник
посао
Фото: Дневник

Глобалну недељу предузетништва, која је данас почела, Србија дочекује са охрабрујућим бројкама, али и старим изазовима као што је финансијска стабилност, саопштио је данас НАЛЕД.

НАЛЕД је навео да предузетништво у последњих пет година константно расте, али да је, ипак, од скоро 370.000 регистрованих предузетника тек око две трећине заиста активно и запошљава више од 260.000 људи. Најзаступљеније делатности су стручне, научне и иновационе услуге, трговина и прерађивачка индустрија. 

Како је истакнуто, највише их послује у Београду, док је најмање регистрованих на југу и истоку земље. НАЛЕД је током ове године основао Савет за мале бизнисе, који ће се бавити свим кључним питањима важним за предузетнике. Савет је идентификовао три области које захтевају посебну пажњу, женско, иновативно и традиционално предузетништво, и међу 100 мапираних препрека одабрао 10 којима ће се приоритетно бавити у наредном периоду. 

Шефица Јединице за иновације и предузетништво у НАЛЕД-у Ирена Ђорђевић Шушић рекла је да према извештају Европске комисије за Србију за 2025. годину, Србија остаје умерено припремљена у области предузетништва и индустријске политике, уз ограничен напредак и потребу за већом предвидљивошћу пословног окружења, транспарентнијим законодавством, новим акционим планом за индустријску стратегију и јачом финансијском и техничком подршком малим бизнисима.

„Приоритети Савета усклађени су с овим смерницама и обухватају саветодавне посете инспекција на почетку пословања, обједињавање уплате пореза и доприноса на један рачун, враћање пореског кредита и усвајање закона о подстицању развоја предузетништва”, нагласила је Ђорђевић Шушић.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар