clear sky
27°C
08.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПИСМО УПОЗОРЕЊА ЕВРОПИ СА НЕОЧЕКИВАНЕ АДРЕСЕ! Не дирајте руски новац, ризик би полетео у небо!

29.11.2025. 14:22 14:28
Пише:
Извор:
Биз портал, Станко Стаменковић
s

Компанија Јуроклир (Euroclear), са седиштем у Бриселу, држи око 185 милијарди евра замрзнуте руске државне имовине од укупно 210 милијарди евра блокираних у ЕУ од почетка сукоба Русије и Украјине у фебруару 2022. године.

Европске владе би могле да се суоче са годинама растућих трошкова задуживања ако ЕУ настави са планом да користи замрзнуту руску имовину као колатерал за зајам Украјини до 140 милијарди евра, упозорио је највећи европски депозитар хартија од вредности Јуроклир (Euroclear), преноси Вечерњи лист.

У поверљивом писму председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен и председнику Европског савета Антонију Кости, у које је имао увид Фајненшел тајмс, главна извршна директорка Јуроклира Валери Урбен рекла је да би инвеститори, посебно суверени фондови и централне банке, такав потез видели као „де факто конфискацију“ резерви централних банака.

– Ово би поткопало владавину права и довело до трајног повећања премије ризика на европске државне обвезнице. Резултат би били виши трошкови задуживања за све државе чланице – наводи се у писму.

Еуроцлеар, са седиштем у Бриселу, држи око 185 милијарди евра замрзнуте руске државне имовине од укупно 210 милијарди евра блокираних у ЕУ након руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. До сада је коришћена само добит од ових средстава (око 3-5 милијарди евра годишње), али нови план предвиђа да се сама главница користи као залог за велики „репарациони кредит“ Кијеву.

 

Биз портал

Извор:
Биз портал, Станко Стаменковић
Пише:
Пошаљите коментар
БРИСЕЛ ПЛАНИРА ФИНАНСИЈСКУ ОСВЕТУ Русија ће платити цену рата СВОЈОМ ИМОВИНОМ
Ursula fon der Lajen

БРИСЕЛ ПЛАНИРА ФИНАНСИЈСКУ ОСВЕТУ Русија ће платити цену рата СВОЈОМ ИМОВИНОМ

13.11.2025. 10:16 10:21