clear sky
21°C
09.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

САДИ СЕ ВЕТРОЗАШТИТА ОД ИЂОША ПРЕМА МОКРИНУ Појас од липе, храста, дрена, јоргована...РАДОВИ У ПУНОМ ЈЕКУ

02.12.2025. 11:18 11:22
Пише:
Извор:
Дневник
ветро
Фото: Град Кикинда

Радови на подизању новог ветрозаштитног појаса на деоници општинског пута другог реда, на излазу из Иђоша према Мокрину, у пуном су јеку.

Овај значајан еколошки пројекат, усмерен на заштиту животне средине, земљишта од ерозије и побољшање безбедности саобраћаја, финансиран је делом из средстава Министарства заштите животне средине. 

Кикинди је за овај подухват одобрено 7,3 милиона динара од стране Министарства. Градоначелник Младен Богдан обишао је радове и истакао значај овог пројекта. Ветрозаштитни појас протезаће се у дужини од око два километра, од улаза у Иђош до моста према Мокрину, а планирано је да буде посађено око 5.700 садница у више нивоа:

- Сваки нови зелени појас нам је драгоцен, јер поред заштите земљишта и околине, остављамо чистији и здравији свет за будуће генерације - поручио је градоначелник.

Укупна вредност пројекта пошумљавања је 9,8 милиона динара. Како је истакла Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, Кикинда је сопственим средствима обезбедила 2,5 милиона динара, чиме је показала посвећеност овом важном циљу и наставила рад на пошумљавању и попуњавању катастарских парцела у атару и насељима. 

Радивој Лагунџин, власник расадника „Доријат”, који је задужен за садњу, објаснио је да се пажљиво бирају врсте дрвећа и жбуња:
- Овај појас ћемо садити у неколико нивоа, а изабрали смо разноврстан асортиман са око 5.700 садница. Међу њима су храст лужњак, липа, дрен, јаребика, јоргован, топола, борови, као и неколико других врста дрвећа и жбуња, како бисмо осигурали ефикасну заштиту - рекао је Лагунџин.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар