scattered clouds
20°C
05.07.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРЕДСЕДНИЦА ВИОЛЕТА ОЦОКОЉИЋ НАЈАВИЛА РЕКОРДАН БУЏЕТ ОПШТИНЕ КОВИН Више од 3,3 милијарде динара за развој, школе, културу и инфраструктуру

29.12.2025. 13:04 13:11
Извор:
Дневник
2
Фото: Дневник/ Л. Радловачки, Општина Ковин

Буџет општине Ковин за наредну годину износиће непуних 3,3 милијарди динара, због чега је, како је председница општине Виолета Оцокољић истакла на 11. седници Скупштине општине Ковин, реч о рекордном буџету.

У поменути износ укључени су и вишкови прихода из претходних година у износу од нешто више од 510 милиона динара, сопствени приходи буџетских корисника (8,6 милиона), као и остали приходи у износу од 33,2 милиона динара. Како је истакнуто, приходи од пореза на доходак, добит и капиталне добитке планирани су да буду за 9,74 одсто виши у односу на текућу годину, што је образложено очекиваним растом плата, пензија и минималне зараде.

На овако јак буџет утицао је непредвиђени ребаланс у новембру који је уследио након августовских ванредних прихода од ветропарка „Чибук 1” у износу од 400 милиона динара.

2
Фото: Дневник/ Л. Радловачки

Према речима Оцокољић, 650 милиона динара опредељено је за капиталне инвестиције, односно за изградњу нових и реконструкцију постојећих објеката, уз настојање да се улагања равномерно распореде у свим насељеним местима општине.

– Расподелом средстава показали смо да су нам култура и културна инфраструктура, образовање деце и услови за њихов боравак, здравство и сеоска инфраструктура јако важни, те ћемо и у наредном периоду водити рачуна о равномерном развоју у свим областима деловања локалне самоуправе у свим насељеним местима – нагласила је председница. – Најпоноснија сам на чињеницу да ћемо у наредној години реконструисати зграду Центра за културу у Ковину, објекат који је саграђен још 1989. године, а у који, изузимајући радове унутар објекта, од тада нису улагана озбиљнија средства. Пројектом је предвиђена реконструкција крова, проходних тераса, замена комплетне столарије новом и изградња термоизолационог омотача (фасаде). Укупна вредност ових радова износи 155 милиона динара, а на овај начин обезбедићемо квалитетнији рад културних радника, као и боравак свих посетиоца Центра за културу, док ће суграђани свакако бити поносни на репрезентативни објекат у самом центру Ковина.

2
Фото: Дневник/ Л. Радловачки

Ковинска марина као синоним за речни туризам

Још један од значајнијих овогодишњих подухвата у Ковину јесте сређивање марине Дунавац, односно постављање нових понтона како би се повећао број привеза за мања наутичка возила. Тако је за нових сто привеза издвојено 11 милиона динара.

– Општина Ковин је током 2025. године израдила и пројектоно-техничку документацију за пету фазу: пројекат изградње плутајућег објекта, односно привезишта за чамце. Реализацијом ове фазе планирано је комплетирање пловног пристана на Дунавцу, чиме ће бити заокружена целина и створени сви предуслови за још интензивнији развој речног туризма у нашој општини – најављује председница Виолета Оцокољић.

Предстојећа година биће и у знаку улагања у школство и школску инфраструктуру, што значи да ће се, поред радова у ОШ „Ђура Јакшић“ у Ковину, ребалансом расподелити средства и за реконструкцију ОШ „Предраг Кожић“ у Дубовцу, као и за комплетну замену старе столарије у ОШ „Миша Стојковић“ у Гају и „Сава Максимовић“ у Мраморку.

– Завршена је обједињена јавна набавка за ове радове, а укупна вредност радова процењена је на 198 милиона динара. У основној школи у Дубовцу предвиђени су радови на замени кровног покривача, уређењу фасаде, увођењу грејања и громобранске инсталације, а у фискултурној сали радови ће обухватити замену столарије, паркета, уређењу свлачионица и мокрих чворова. Потписан је уговор са извођачем, а почетак радова на замени столарије очекујемо крајем године – најављује Оцокољић.

2
Фото: Дневник/ Л. Радловачки

Када је реч о улагању у школство, важно је напоменути да је Општина Ковин од ове године почела да обезбеђује и бесплатне уџбенике за све ђаке прваке, као и превоз за студенте који су на буџету а нису смештени у студнетске домове у градовима у којима студирају.

– Све ово што смо започели и што ћемо и убудуће радити има за циљ да покажемо деци, родитељима, руководиоцима школских установа и свим суграђанима да смо на истом задатку, да имамо искључиво заједнички интерес и да у свим овим делањима треба да виде помоћ и подршку Општине која мисли на њих и која је свесна да су управо деца и услови у којима раде и бораве најважнији за постизање добрих резултата – јасна је наша саговорница.

Од значајнијих инвестиција треба споменути и да је завршена Јавна набавка за израду пројектно-техничке документације и изградњу капеле на гробљу у Делиблату, чија је укупна вредност радова процењена на 26 милиона динара. Такође, и у Баваништу ће се зидати капела по систему кључ у руке.

– Иако се Дом здравља у Ковину финансира из буџета Републике Србије и средстава обавезног здравственог осигурања, поред тога, као локална самоуправа издвајамо средства за плате десет радника, набавку неопходне опреме и апарата, а овим ребалансом обезбедили смо средства у износу од 17 милиона динара за набаваку два возила за потребе службе Хитне медицинске помоћи: возила за превоз пацијената на дијализу и санитетског возила. Јавна набавка је завршена, а ова два визила уручена су Дому здравља – додаје председница Виолета Оцокољић.

За енергетску санацију домаћинстава десет милиона

Јавни позив за суфинансирање мера енергетске санације породичних кућа и станова на територији општине Ковин за 2025. годину расписан је почетком децембра, али грађани могу да поднесу пријаве од 23. децембра па до 26. јануара или до утрошка средстава. За ову намену Општина Ковин и Министарство енергетике издвојили су укупно 10 милиона динара.

Заинтересовани становници општине Ковин могу да поднесу неопходну документацију на писарници Општинске управе Ковин, на адреси ЈНА 5, а све што је потребно од докумената налази се на сајту Општине. За више информација грађани могу и позвати бројеве 013/742-114 или 013/742-104.

Како је истакнуто приликом примопредаје возила, Општина Ковин је у претходним годинама уложила 130 милиона динара у обнову и изградњу објеката Дома здравља, као и 3 милиона динара за набавку нове медицинске опреме, док су у плану даља значајна улагања у здравствени систем општине Ковин.

2
Фото: Општина Ковин

– Пред нама је и реконструкција фабрике воде у Ковину за шта нас најпре чека Јавна набавка, док смо за изградњу постројења за прераду пијаће воде у Делублату обезбедили новац, те је пред нама Јавна набавка по систему кључ у руке. Такође, након решавања имовинско-правних односа улазимо и у пројекат изградње постројења за прераду пијаће воде у Гају – најављује Оцокољић.

Наредна, баш као и текућа година, биће у знаку улагања у путну и водоводно-канализациону инфраструктуру.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар