У СРЕМСКИМ КАРЛОВЦИМА РОЂЕНО САМО 47 БЕБА ЗА ГОДИНУ ДАНА! 23 новорођенчади мање него претходне године, зашто једно од најлепших места у Србији пада у бејби кризу?
У Сремским Карловцима је 2025. године рођено свега 47 беба, међу којима је 27 девојчица и 20 дечака, 23 мање него претходне.
По речима патронажне сестре Дома здравља „Нови Сад“ Олгице Милишић, током претходних 27 година, није забележен тако мали број новорођенчади у Сремским Карловцима.
Статистика патронажне службе Дома здравља показује да се годишње у Карловцима рађало између 70 и 78 беба. У последњих нешто више од четврт века, највише беба дошло је на свет 2017. године – 88. Од 1. јануара 2016. до 1. септембра 2017. године рођено је шест парова близанаца. У тако кратком периоду био је то изузетно велики број близаначких трудноћа и порођаја у Карловцима.
Због тога је у седишту локалне самоуправе на почетку 2018. године приређен пријем за близанце рођене тада и њихове родитеље, али и уведен нов вид новчане подршке породицама са децом, који се односи управо на парове који добију близанце. Ако се узме у обзир да је у Карловцима од 1999. до 2016. године рођено 1.376 деце, међу којима је и 12 парова близанаца, онда је ових шест пре деценију, односно девет година, заиста значајна бројка.
За број мање новорођенчади од рекордног – 87 било је 2021. године. Интересантан је податак да се пре пет година и број дечака и девојчица разликовао за један у корист јачег пола.
Карловачка општина установила је једнократну помоћ свим новорођеним бебама током године у Карловцима још 2004. године као прву меру популационе политике из које су временом проистекле и друге. Међу последњима су уведена давања за близанце и прворођенче, која се примењују од 2018.
Током прошле године евидентиране су 123 сахране - два и по пута више него што је рођено деце, при чему треба имати у виду да број умрлих Карловчана може бити и нешто мањи, јер се у породичним гробницама на локалним гробљима сахрањују и људи који су живели изван Карловаца.
Да ли ће ситуација ове године бити боља, остаје да се види. Надајмо се да две девојчице које су рођене 4. и 6. јануара и дечак који је на свет дошао 8. јануара наговештавају позитиван прираштај.