ОВО ЈЕ СВЕ ПОПУЛАРНИЈИ НАЧИН УШТЕДЕ СТРУЈЕ Многа домаћинства у Србији га бирају
Према подацима Електродистрибуције Србије нешто преко 6.000 купаца пазарило је соларне панеле од којих највећи број чине домаћинства која желе да направе корак како ка својој енергетској независности.
Како показују званични подаци Електродистрибуције Србије (ЕДС), закључно са 31. децембром 2025. године, укупан број купаца произвођача (прозјумера) у Србији је 6.165. Током 2025, тај број је порастао за тачно 1.899. У питању је највећи забележени годишњи пораст до сада, мада је брзина уградње кровног солара у Србији прилично стабилна од 2022.
Од укупно нешто преко 6.000 купаца произвођача, највећи део (преко 4.500) чине домаћинства, широм земље, од Палића до Прешева, одлучили да на своје кровове уграде соларне панеле, и тако направе корак како ка својој енергетској независности, тако и ка одрживијој будућности свих нас.
Када посматрамо инсталиране мегавате, ту примат имају правна лица – не само компаније и фабрике, већ и вртићи и школе, пољопривредна газдинства, па и манастири који су последњих година постали купци произвођачи.
Мада чине само четвртину укупног броја купаца произвођача, ова категорија је одговорна за 70 одсто укупног броја мегавата (90 од 128 МW) купаца произвођача у Србији.
Како раст тзв. прозјумера изгледа када се посматра кроз инсталиране мегавате, а не кроз број кровова.
Било да посматрамо раст броја купаца произвођача, или раст инсталираних капацитета солара, једна ствар је јасна – ове бројке у Србији расту релативно стабилно из године у годину… Али то није довољно.
- Наиме, кровни солар последњи година бележи астрономски раст, како у региону, тако и у Европи и свету. Србију за сада овај "бум" чисте енергије заобилази, на нашу штету. Кривац су пре свега недовољно амбициозне политике и недостатак подршке државе. Иако би уградња соларне електране била исплатива за велики број домаћинстава, за многе је почетна цена превелика, а Србија нема велике програме подстицаја какве је, примера ради, покренула Црна Гора. Истовремено, недовољно се ради на промоцији, на поједностављивању процедуре, на образовању неопходних кадрова…- наводе.
Како се додаје, добра вест је – и поред недовољне подршке државе, купаца произвођача је све више у Србији, и мада је соларни потенцијал за сада неискоришћен, то показује да је интересовање велико.
Biznis Kurir/Euronews.rs