ВУЧИЋЕВА ИНИЦИЈАТИВА ОЖИВЉАВА СРБИЈУ ВАН ВЕЛИКИХ ГРАДОВА- 22 млада привредника из 10 округа добило решења од Министарства привреде! Министарка Месаровић најавила нове подстицаје
Потпредседница владе и министарка привреде Адријана Месаровић уручила је данас са председником владе Ђуром Мацутом решења у оквиру програма подршке економског развоја општина са изразито негативним кретањима.
Министарка је на почетку свог обраћања истакла да јој је задовољство бити у друштву младих, надахнутих и талентованих привредника који представљају праву покретачку снагу развоја својих локалних средина.
-Истовремено, једнако је велика част обратити вам се данас у име Министарства привреде и у своје лично име на данашњем догађају који има посебан значај и симболику – он је важан не само у контексту развоја привреде, већ и у свеобухватнијем контексту бриге о будућности свих локалних заједница широм Србије, нарочито оних са израженим негативним демографским кретањима. Програм који нас данас окупља снажан је индикатор да савремена држава Србија у потпуности препознаје значај целовитог и свеобухватног приступа комплексним и важним феноменима као што су економски развој и демографска стабилност – ова два феномена никако нису одвојени и независни процеси; напротив, они су дубоко повезани и међусобно условљени, они су две стране истог новчића и исте бриге за будућност наше земље и један од кључних стубова државне политике председника Србије Александра Вучића и Владе Републике Србије- навела је Месаровић.
Потпредседница владе нагласила је да је потпуно разумљиво да су управо оне општине које се деценијама суочавају са негативним демографским кретањима ивидљивим одливом младог и радно способног становништа, за последицу имале слабљење привредне активности и напретка.
-Једно је неодвојиво од другог за сваког одговорног доносиоца одлука у Републици Србији, јер се економска подршка државе мора усмерити тамо где је најпотребнија – у локалне средине у којима је потребно много више храбрости, одважности и љубави према свом огњишту не би ли се донела одлука о покретању сопственог бизниса. Управо је полазећи од овог уверења наше Министарство са великим ентузијазмом покренуло Програм подршке економском развоју општина са изразито негативним демографским кретањима, оним општинама наше земље у којима је најважније зауставити овај негативан тренд. Дубину посвећености нашој мисији потврђује износ од 50 милиона динара који је обезбеђен у буџету Министарства привреде. Србија шаље јасну и недвосмислену поруку свим локалним заједницама – пословни таленат и потенцијал младих предузетника, стартап иницијатива и малих привредних друштава који послују и који ће тек пословати у демографски мање развијенимподручјима наше земље је препознат и биће подржан. А, могућност да се остваре бесповратна средства до чак 50% вредности инвестиције, у износу до 500.000 динара, по појединачном захтеву, представља конкретизацију ове подршке и искренподстицај за покретање и унапређење пословања- речи су министарке.
Она је нагласила да је програм прилагођен реалним и савременим потребама привредника - улагања у нову опрему, машине, алате, CNC технологије, рачунарску опрему и софтвер, али и у адаптацију производних и пословних простора, омогућиће привредним субјектима да подигну ниво продуктивности, модернизују пословање и учврсте своју позицију надинамичном пословном тржишту.
-Истовремено, дозвољено учешће оперативних трошкова показује практично разумевање свакодневних изазова са којима се мали бизниси неретко суочавају. Осећам потребу да истакнем да ме и лично нарочито охрабрује чињеница да су млади привредници којима је Програм намењен препознали његов значај и важност. Велико интересовање је било за овај програм, и даље је у току и користим ову прилику да позовем све младе привреднике да се пријаве- подвукла је и додала:
-Управо то је индикатор поверења наших младих привредника у институције своје државе, али истовремено и потврда неугасивог предузетничког духа у срединама из којих ови талентовани људи долазе.
Министарка је образложила да је овај Програм директна инвестиција у одрживу будућност, у њихов рад, знање и генерацијску одговорност према онима који долазе после нас и за које све и радимо.
Више од 22 привредника, из 10 округа наше државе: Севернобанатског, Поморавског, Браничевског, Расинског, Борског, Зајечарског, Западнобачког, Јабланичког, Нишавског и Сремског, добило је ова решења, уз најискренију жељу министарке да ово буде само почетак и подстрек за даљи развој, нове идеје и отварање нових радних места у њиховим заједницама.
-Можете бити уверени да ће Министарство привреде и Влада Републике Србије и у будућности наставити да још снажније развијају програме подршке који повезујупривредни развој и демографску политику,јер смо свесни да само локалне заједнице са јаким привредним амбијентом могу бити темељ стабилне и успешне Србије која гледа у будућност. Додатни подстрек представља чињеница да су визија председника Републике Србије Александра Вучића и посвећеност пВладе створиле стабилан и подстицајан оквир у коме овакви програми могу да се развијају, јачају и дају конкретне резултате за нашу привреду. Дубоко сам уверена да ће резултати овог Програма бити видљиви у вашим општинама годинама, па и деценијама које следе- рекла је Месаровић и честитала добитницима.
Овај програм је расписан прошле године на иницијативу председника Александра Вучића желећи да имамо низ паралелних програма који подразумева субвенцију каматних стопа за кредите куповину прве некретнине, наставила је.
-Желели смо да их са привредне стране охрабримо. Министарство привреде је у последње две године подржало младе до 35 година на разне начине, кроз бесповратна и кредитна средства, да остану у својим срединама, да ту оснују породицу или бизнис. Министарство привреде се прошле године одлучило заједно са председником владе Мацутом, да распише конкурс који је наишао на велико интересовање. На тај конкурс могу да аплицирају млади из свих оних општина која бележе негативна демографска кретања, добијају 50 посто бесповратних средстава у односу на укупну вредност инвестиције- казала је потпредседница владе.
Она је подсетила да се та средства никад не враћају држави, уз могућност добијања до 500.000 динара за оснивање пословања или унапређење постојећег пословања.
-Ово је један део добитника којима смо данас уручили решења, 22 добитника из 10 округа. Јако ме радује што смо се данас срели са младим привредницима јер то потврђује интенцију државе да смо последњих 14 година апсолутно посвећени регионалном развоју, да нам је битан сваки округ, свака мање развијена средина. Веома сам поносна. Трудићемо се да у наредном периоду изађемо са низом афирмативних програма. Ту је посебан фокус на младе, на старт апове. Подсећам и да је актуелан конкурс за старт апове и позивам све оне заинтересоване да се јаве. Пакет мера ће испред Министарства привреде биће презентован у наредних неколико недеља, фокусиран на мале категорије којима је највише потребан јер су они окосница наше привреде- закључила је.