clear sky
21°C
09.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"Виша сила" КАТАР ПРОГЛАСИО ПРЕКИД ИЗВОЗА ГАСА Постројења угашена на најмање две недеље! Следи ХАОС на тржишту

04.03.2026. 20:29 20:33
Пише:
Извор:
Танјуг
Pixabay.com/gasovod

ДОХА: Катарске власти данас су прогласиле "прекид извоза гаса услед више силе" изазване америчко-израелским ратом против Ирана, а извори Ројтерса наводе да ће можда бити потребно најмање месец дана да се врати нормалан обим производње.

Уговорна клаузула "виша сила" ослобађа одговорности уговорне стране у случају да је неиспуњавање обавеза снабдевања последица догађаја који су ван контроле, наводи Ројтерс.
 

Извори Ројтерса навели су да државни енергетски гигант Катар Енерџи (QЕ), који је ове недеље престао да производи гас, данас потпуно обуставља његово претварање у течно стање и да неће поново покренути своја гасна постројења најмање две недеље. 
 

Овај потез катарских власти значи да ће на глобалним тржиштима гаса наступити несташица током више недеља чак и у мало вероватном случају да се сукоб заврши данас с обзиром да Катар покрива 20 одсто глобалних потреба.
 

Катар снабдева Европу и претежно азијска тржишта, са преко 80 одсто својих купаца из Кине, Јапана, Индије, Јужне Кореје и Пакистана.
 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар
”САДА СЕ ОТВАРАЈУ И ДРУГА ТРЖИШТА” ПУТИН ЗАПРЕТИО: Русија би могла да обустави испоруке гаса ЕУ одмах
Tanjug/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/Gavriil Grigorov

”САДА СЕ ОТВАРАЈУ И ДРУГА ТРЖИШТА” ПУТИН ЗАПРЕТИО: Русија би могла да обустави испоруке гаса ЕУ одмах

04.03.2026. 19:52 19:56