overcast clouds
20°C
04.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Глумци се вратили на своју сцену!

(ФОТО, ВИДЕО) СУБОТИЦА ДОБИЛА ЈЕДНО ОД НАЈСАВРЕМЕНИЈИХ ПОЗОРИШТА У ЕВРОПИ! После две деценије градње, почиње нова ера за „храм Талијиних“

05.03.2026. 14:29 15:28
Пише:
Извор:
Дневник/С. Иршевић
a
Фото: Дневник (С. Иршевић)

После 19 година чекања, рушења и градње вредне 27 милиона евра, суботички глумци су се најзад вратили кући. Премијера је вечерас, а сутра, 6. марта 2026. године, биће уприличено свечано отварање за грађане, премијером представе „Сабирни центар“.

Свечаном отварању присуствовали су министар културе Никола Селаковић, председница Покрајинске владе Маја Гојковић, као и градоначелник Суботице Стеван Бакић. Поред њих, присуствовали су и бројни званичници града, покрајине и републике, међу којима је и Балинт Пастор.

Министар културе Никола Селаковић истакао је да овакво позориште нема нико у региону.

„Нема га ни Мађарска, која у културу улаже више него што то чини Србија, нема га ни Румунија, нема ни суседна Хрватска, нема ниједна бивша југословенска република, Бугарска, Грчка. Дакле, у овом делу Европе ово што смо данас отворили у Суботици има само Суботица и само Србија“, рекао је Селаковић.

а
Фото: Дневник (С. Иршевић)

Селаковић је додао да је суботичко Народно позориште добило национални значај по питању могућности којима располаже.

„То је задатак и за Министарство културе, републичку владу, али и за Покрајинску владу и град Суботицу – како да од овог места, које представља сусрет различитих култура и стилова, отворимо врата за уметнике из Србије и Мађарске да дођу и наступају на једној од, уверен сам, три најсавременије позоришне сцене у Европи“, рекао је Селаковић.

Маја Гојковић изјавила је на свечаном отварању обновљеног позоришта у Суботици да је то историјски дан за град. Према њеним речима, након скоро две деценије компликација и измена пројекта, Суботица добија најсавременије позоришно здање.

а
Фото: Дневник (С. Иршевић)

Гојковић је нагласила да је обнова била заједнички подухват.

„Ово је позориште које смо успели заједничким снагама – Влада Републике Србије, Министарство културе, град Суботица и АП Војводина – да завршимо после бројних, скоро двадесетогодишњих компликација и измена овог пројекта.“

Истакла је да сада следи нови задатак – да зграда заживи пуним капацитетом, кроз што више премијера и сарадњу са позориштима у Србији.

„Изузетно је важно што имамо брзи воз и што смо овде за пола сата у Суботици. Као што Суботичани долазе у Нови Сад да гледају поједине представе и концерте, тако сада и Београд и Нови Сад треба да долазе у Суботицу.“

Најавила је и међународну сарадњу са балетским групама из Мађарске, а по питању финансирања рекла је да ће се разговори наставити.

„Ми смо ту да наставимо разговоре, да се договоримо и око начина финансирања… Данас смо одлучили да разговарамо и са Министарством културе и да направимо један план за наредни период.“

а
Фото: Дневник (С. Иршевић)

Градоначелник Суботице Стеван Бакић истакао је да је Народно позориште један од најзначајнијих приоритета и симбола Суботице.

„Овим отварањем у Суботицу се поново враћају уметност, култура и жива реч. Ово је показатељ да, када смо сложни и јединствени, можемо све. Посебну захвалност дугујемо Александру Вучићу и покојном Иштвану Пастору“, рекао је Бакић.

Он је захвалио и глумцима и менаџменту позоришта.

„Имамо две целине. Једна је целина коју данас отварамо, површине 13.747 квадрата, а вредност радова је три милијарде и 400 милиона динара без ПДВ-а. Друга целина је концертна дворана од 1.214 квадрата, која тек треба да се ради“, додао је Бакић.

Он је искористио прилику и да честита рођендан председнику Србије Александру Вучићу.

Да подсетимо, скоро две деценије стрпљења, пробе у напуштеној фабрици „Младост“ и представе у бившем биоскопу „Јадран“. И на крају — 27 милиона евра и нова зграда Народног позоришта у Суботици која је данас отворена. Први значајнији помаци догодили су се 2014. године, када је појачана динамика радова, а посебно након што је држава 2016. године овај пројекат прогласила пројектом од капиталног значаја.

Пресељење у нови објекат почело је током прошле јесени и завршава се данашњим свечаним чином, а објекат је добио употребну дозволу у септембру 2024. године.

Последња представа у старој згради одиграна је у априлу 2007. године, након чега је уследио период од скоро две деценије без сталне сцене.

а
Фото: Дневник (С. Иршевић)

Све је почело 7. јуна 2007. године, када је багером срушен део старог објекта Народног позоришта у Суботици, дотрајалог симбола културног живота севера Србије који више није могао да издржи терет времена. Тада је потписан уговор између Републике Србије, Аутономне Покрајине Војводине и Града Суботице којим је дефинисано финансирање: република и покрајина учествују са по 45 одсто, а град са десет одсто укупних трошкова.

Нико тада није ни слутио колико ће тај посао трајати.

Градилиште је у наредним годинама знало да буде и по неколико година напуштено. Ентузијазам с којим је пројекат покренут брзо је угушен комбинацијом бирократских застоја, недостатка финансија и смене гарнитура на власти. Тек од 2016. године радови добијају озбиљнији замах и почиње озбиљније финансирање и извођење радова.

Укупна вредност целокупног пројекта износи око 27 милиона евра, што га сврстава међу највеће инвестиције у културу у модерној српској историји. Зграда је пројектована као један од најсавременијих позоришних објеката у региону — са две главне сцене, потпуно опремљеним техничким системима, савременом акустиком и просторима који одговарају стандардима европских позоришних кућа.

Пробе у фабрици, представе у биоскопу

Док су радови текли, или стајали, живот позоришта настављао се у условима далеко испод професионалних стандарда. Глумци су пробе одржавали у фабрици „Младост“, док су представе игране на сцени „Јадран“ — некадашњем биоскопу који никада није био прилагођен позоришној уметности. Без одговарајуће акустике, без позоришне технике и без простора који глумац заслужује.

Упркос свему томе, Народно позориште Суботица бележило је изузетне уметничке резултате, и то у обе драме – на српском и мађарском језику. У само последње две године ансамбл је на домаћим и међународним фестивалима освојио више од 50 награда, у обе драме – српској и мађарској.

Радови су званично окончани 2024. године, а у октобру 2025. глумачки ансамбл и сви запослени почели су да се усељавају у нову зграду.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dnevnik (@dnevnik.rs)

Суботица није била културно ускраћена ни током дуге паузе — позоришни живот, фестивали и изложбе одвијали су се у прилагођеним просторима, али свест о томе шта недостаје никада није нестала. Грађани су годинама пратили градилиште на централној локацији и питали се када ће бити готово. Сада, напокон, имају одговор.

Народно позориште у Суботици, са својом двојезичном традицијом и снажним уметничким идентитетом, улази у нову еру. Глумци су се после 19 година вратили кући, а грађани коначно имају прилику да уживају у позоришту какво заслужују.

Сандра Иршевић

Извор:
Дневник/С. Иршевић
Пише:
Пошаљите коментар
На Сајму туризма у Београду, Суботица се представља као једна од најзанимљивијих дестинација севера Србије

Суботица – лепота која не спава

subotica

На Сајму туризма у Београду, Суботица се представља као једна од најзанимљивијих дестинација севера Србије

19.02.2026. 11:26 11:35
ДОЧЕКАЛО ЗАВРШЕТАК РЕКОНСТРУКЦИЈЕ НАКОН 18 ГОДИНА Народно позориште у Суботици сели се у "најлепшу зграду у Европи" ПОВРАТАК КУЋИ
суботица

ДОЧЕКАЛО ЗАВРШЕТАК РЕКОНСТРУКЦИЈЕ НАКОН 18 ГОДИНА Народно позориште у Суботици сели се у "најлепшу зграду у Европи" ПОВРАТАК КУЋИ

01.10.2025. 11:25 11:32