clear sky
23°C
25.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СВЕ ЈЕ ДАНАС НА ПРОДАЈУ Податке који се могу користити за праћење људи купује чак и ФБИ

18.03.2026. 19:58 20:00
Пише:
Извор:
Танјуг
fbi logo
Фото: Screenshot / Youtube / CNN

Амерички Федерални истражни биро (ФБИ) купује информације које се могу користити за праћење кретања људи и историје локација, изјавио је данас директор ФБИ Каш Пател.

То је прва потврда да ФБИ активно купује податке о људима откако је бивши директор те агенције Кристофер Реј 2023. године рекао да је ФБИ куповао податке о локацији у прошлости, али да то није више радио у време када је он дао ту изјаву, преноси Политико.

"Купујемо комерцијално доступне информације које су у складу са Уставом и законима из Закона о приватности електронских комуникација, и то нас је довело до неких вредних обавештајних података", рекао је Пател сенаторима на годишњем саслушању Одбора за обавештајне послове о међународним претњама.

Врховни суд Сједињених Америчких Држава захтева од агенција за спровођење закона да добију налог за добијање података о локацији људи од оператера мобилне телефоније од 2018. године, али брокери података нуде алтернативни пут директном куповином информација.

Многи сенатори желе да окончају ову праксу, а демократски сенатор из Орегона Рон Вајден и републиканац из Јуте Мајк Ли представили су 13. марта Закон о реформи владиног надзора , који би захтевао од савезних агенција за спровођење закона и обавештајних служби да добију налог за куповину личних података Американаца.

"Радити то без налога је скандалозно заобилажење Четвртог амандмана, а посебно је опасно с обзиром на употребу вештачке интелигенције за претраживање огромних количина приватних информација", рекао је сенатор Вајден данас на саслушању у Сенату.

Директор Одбрамбене обавештајне агенције Џејмс Адамс рекао је сенаторима на саслушању да и његова агенција такође купује комерцијално доступне информације.

 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар