(ВИДЕО) ГИРЈА ОСВАЈА СВЕТ: НОВОСАДСКИ ШАМПИОНИ НАЈАВЉУЈУ СПЕКТАКЛ И СВЕТСКО ПРВЕНСТВО У НОВОМ САДУ Снага, издржљивост и дисциплина – спорт који брише границе
Нови Сад све сигурније заузима место на светској мапи гирјевој (у УСА kettlebell) спорта, дисциплине која спаја снагу, издржљивост и врхунску технику.
Захваљујући раду и резултатима Кettlebell тима, предвођеног Милошем Марићем, овај спорт у Србији доживљава праву експанзију, а круна тог развоја биће Светско првенство које ће 2027. године бити одржано управо у Новом Саду.
– Гирја је цикличан спорт у којем такмичари подижу kettlebell-ове у задатом временском интервалу. Постоје различите дисциплине, а наступи трају од стандардних 10 минута па све до полумаратона и маратона дизања – објашњава Марић. Како истиче, суштина није у максималној тежини, већ у издржљивости и броју правилно изведених понављања. Управо та комбинација чини овај спорт једним од физички и ментално најзахтевнијих.
Такмичари бирају тежине гирја у складу са категоријама, док у појединим дисциплинама постоје стриктна правила.
– У гејмс дисциплини, на пример, користе се две гирје од по 24 килограма. Недавно је у Шпанији из Србије подигнута гирја од 40 килограма чак 84 пута за 10 минута (Немања Најверт), а наш циљ је да већ у мају ту границу померимо на 100 понављања – додаје Марић.
Kettlebell тим из Новог Сада данас окупља осам такмичара, али почеци су били скромни.
Шта је гиревој спорт?
Гиревој спорт подразумева такмичење у дисциплинама попут трзаја, избачаја и „long cycle“, где се у временском ограничењу од 10 минута мери број правилних понављања. За разлику од класичног дизања тегова, фокус није на максималној тежини, већ на издржљивости, техници и континуитету покрета. Ова дисциплина комбинује аеробни и анаеробни тренинг, развија менталну чврстину и ангажује готово све мишићне групе, због чега се сматра једним од најкомплетнијих спортова данашњице.
– На почетку је то био само Немања Најверт, вишеструки светски шампион. Данас имамо озбиљан тим и све већи број људи који желе да се опробају у овом спорту – каже Марић. – Тренинзи се одржавају у улици Цара Лазара 82, а врата су отворена и за рекреативце и за будуће такмичаре.
Резултати које постижу чланови клуба потврђују квалитет рада. На последњем великом такмичењу у Мађарској, Немања Најверт освојио је злато у дисциплини гејмс и сребро у категорији ветеран опен. Посебну пажњу привукла је и његова ћерка Кристина, ученица шестог разреда, која је већ на свом првом наступу освојила злато уз светски рекорд у категорији Кидс 2, док је у дисциплини ентаклон стигла до сребрне медаље.
– Гирја је спорт без граница – могу да га тренирају и деца и старији. Активира све мишићне групе и развија цело тело. Настао је у Русији, где су га користили и специјалци како би једним реквизитом обухватили комплетан физички тренинг – објашњава Марић. – Данас је овај спорт распрострањен широм света, а све више такмичара долази из земаља попут Пољске, Велике Британије, Шкотске и Индије. Управо на такмичењу у Мађарској наступило је и 12 Индијаца, међу њима и 70-годишњакиња, која је освојила златну медаљу, што најбоље потврђује универзалност ове дисциплине.
Осим спортског аспекта, гирја има широку примену и у припреми спортиста, али и у раду са војском, полицијом и ватрогасцима. Због специфичног облика и тежишта, овај реквизит омогућава тренинг који истовремено развија снагу, кондицију и координацију, уз велику потрошњу калорија и убрзање метаболизма.
Пред новосадским тимом су нови изазови. Већ 20. маја очекује их наступ у Сједињеним Америчким Државама, што ће бити прво велико такмичење у овој сезони.
– То је прилика да покажемо континуитет резултата и да наставимо низ успеха који смо градили на светским првенствима у Мађарској, Шпанији, Белгији и Данској – истиче Марић.
Ипак, највећи догађај тек следи. Нови Сад ће од 7. до 9. маја 2027. године угостити око 300 такмичара из више од 25 земаља света. Град који је већ био домаћин овог првенства 2019. године поново ће постати центар светске гирја сцене.
– То је огромна ствар за наш клуб, али и за цео град и државу. Желимо да покажемо да Србија има врхунске такмичаре и организацију на светском нивоу – закључује Марић.
Ј. Галић