ОВО ЈЕ ТРЕНУТНО СТАЊЕ У КАЊИЖИ Виктор Орбан лично проверава гасовод са мађарске стране ЕВО ШТА ЈЕ ПОРУЧИО (ВИДЕО)
Премијер Мађарске Виктор Орбан кренуо је рано јутрос ка граници са Србијом да провери да ли је све у реду са гасоводом на мађарској страни.
"Ускршњи понедељак, 6 ујутру. Уместо поливања, идемо ка мађарско-српској граници. Јуче су покушали да дигну у ваздух гасовод на српском делу. Проверавамо да ли је све у реду на мађарској страни. Јавићу се уживо са развојем догађаја", навео је Орбан у својој објави на Фејсбуку уз видео-снимак.
Васкршњи понедељак, други дан празника који се слави по грегоријанском календару, познат је по обичају поливања водом.
Мађарски премијер је у недељу поподне сазвао хитну седницу Савета за одбрану те земље, након што су српске војне службе пронашле експлозивну направу и средства за њено активирање на критичној гасној инфраструктури која повезује Србију и Мађарску.
Након седнице, Орбан је најавио да ће војне снаге које штите део гасовода Турски ток који се налази у Мађарској бити додатно појачане.
Орбан је на видео-снимку објављеном на његовом налогу на Фејсбуку јуче захвалио председнику Србије Александру Вучићу на "брзом и ефикасном одговору".
Мађарски премијер је додао да у том инциденту није било повређених, као и да је предупређен "чин саботаже".
Орбан је додао да гасовод ради нормално и без прекида.
Вучић је претходно саопштио да су на територији општине Кањижа пронађена два велика пакета експлозива са штапинима и истакао да је Војска Србије јуче успела да предупреди акцију против виталних интереса земље као и да ће се Србија немилосрдно обрачунати са сваким ко мисли да угрожава њену виталну инфраструктуру.
Гасовод Турски ток годишње транспортује 7,5 до осам милијарди кубних метара и представља главну енергетску артерију Мађарске.