few clouds
19°C
04.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Огласио се Кремљ!

ТРАМП НЕ СТАЈЕ, НЕКА СЕ СПРЕМИ КУБА Пентагон увелико припрема војну интервенцију на највећем карипском острву ЧЕКА СЕ САМО НАРЕДБА ПРЕДСЕДНИКА САД, КУБАНЦИ У ПРИПРАВНОСТИ

15.04.2026. 22:16 22:58
Пише:
Извор:
Танјуг
d
Фото: Tanjug/AP Photo/Alex Brandon/Pixabay.com

Пентагон убрзано развија планове за могућу војну операцију на Куби у случају да амерички председник Доналд Трамп изда наредбу о интервенцији, сазнаје USA Today.

Два извора упозната са планирањем рекла су за USA Today, говорећи под условом анонимности јер нису били овлашћени да разговарају са медијима, да је реч о конкретним војним припремама које би могле бити активиране у кратком року. 

Такве директиве би представљале ескалацију тензија између САД и Кубе које су почеле у јануару, када је Трампова администрација смањила испоруку нафте Куби као део шире кампање притиска на комунистичку владу острва. 

„USA Today“ је затражио коментар од Министарства одбране САД и Јужне команде САД, али није добио одговор. 

Планови круже Вашингтоном, преговори без гаранције успеха 

Информације о могућим плановима ескалације прво су објављене на платформи Субстацк портала Зетео, након чега су се прошириле кроз политичке кругове у Вашингтону. 

САД и Куба су потврдиле да су у раним фазама покушаја проналажења излаза из кризе, али је нејасно колико је уступка свака страна спремна да направи. „УСА Today“ je још у марту известио да две земље разговарају о могућем историјском економском споразуму који би могао да ублажи тензије.

Кремљ: Не желимо да видимо инвазију, блокаду или било какав други притисак на Кубу
 

Русија не жели да види инвазију, блокаду или било какав други притисак на Кубу, изјавио је данас портпарол Кремља Дмитриј Песков.
 

Куба је дугогодишњи партнер Русије, наш добар пријатељ, и не бисмо желели да видимо да било која земља врши инвазију на Кубу, врши притисак на Кубу или је затвара од спољног света, рекао је Песков, а преноси агенција Интерфакс.
 

Он је додао да не може да коментарише геополитичке циљеве Сједињених Америчких Држава у свету, уз напомену да су то питања за америчког председника Доналда Трампа.

Упркос томе што се фокус Трампове администрације последњих недеља померио на рат са Ираном, тензије између Вашингтона и Хаване су додатно порасле. Трамп је наговестио да очекује да ће ускоро имати „част“ да „преузме Кубу, у неком облику“, додајући: „Било да је ослободим или преузмем - мислим да могу са њом да радим шта год желим“. 

Трамп је прексиноћ у Белој кући рекао: „Можда ћемо свратити до Кубе када завршимо са овим“, мислећи на сукоб са Ираном. 

Куба прети одговором, страх од интервенције расте 

Кубански председник Мигел Дијаз-Канел је у интервјуу за Newsweek рекао да ће се земља бранити у случају напада САД. „Борићемо се, бранићемо се, а ако паднемо у бици, умрети за домовину значи живети“, рекао је. 

Тензије су додатно порасле након тајне америчке операције почетком јануара у којој је бивши председник Николас Мадуро извучен из Венецуеле. Акција је шокирала кубанску дијаспору и подстакла спекулације да би Куба могла бити следећа мета. 

Током те операције, убијено је 32 кубанска војника који су чували Мадура, што је додатно повећало страхове од ширег регионалног сукоба.

Дугогодишње дебате о интервенцији

САД разматрају могућност војне интервенције на Куби деценијама, још од 1959. године када је комуниста Фидел Кастро преузео власт и придружио се Совјетском Савезу.

Најновију кризу додатно је погоршала америчка блокада испорука нафте, што је кубанску економију гурнуло у дубоку енергетску и економску кризу и повећало политичке тензије на острву.

(Kurir.rs)

 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар