overcast clouds
17°C
04.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДЕСЕТИНЕ ОБЈЕКАТА ПОД ПОСЕБНИМ РЕЖИМОМ Ако сте власник неке од ових зграда, ово морате да знате

27.04.2026. 08:26 08:43
Пише:
Извор:
Дневник
novi bečej
Фото: Дневник.рс

Завод за заштиту споменика културе Зрењанин објавио је обавештење о евидентирању већег броја објеката под претходном заштитом на територији средњег Баната, позивајући се на одредбе Закона о културном наслеђу.

Под претходном заштитом се нашла целина „Центар Новог Бечеја“, која обухвата низ значајних објеката на Тргу ослобођења и у улицама Маршала Тита, Жарка Зрењанина, Светозара Милетића и другим. Међу њима су Дом културе, хотел „Јадран“, Римокатоличка црква свете Кларе Асишке, зграда Основне школе „Милоје Чиплић“, као и више стамбених и јавних објеката који имају културно-историјски значај.

Посебно су евидентирани и појединачни објекти изван ове целине, који се налазе у Новом Милошеву, Бочару и Куману.

У Новом Милошеву под претходну заштиту је стављен комплекс дворца Карачоњи са пратећим објектима, док су у Бочару обухваћени, између осталог, црква Свете Катарине, зграда Основне школе „Доситеј Обрадовић“ и дворац Хертеленди-Бајер. На списку се нашла и стара црпна станица у атару Кумана, поред реке Тисе.

Из Завода за заштиту споменика културе Зрењанин наводе да ова одлука доноси одређена права, али и обавезе за власнике и кориснике објеката. Они су дужни да чувају и одржавају добра, спроводе мере заштите и обавештавају надлежне о евентуалним променама, док са друге стране имају право на накнаду штете и одређене пореске олакшице.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар