Мештани тврде да се ноћу и даље ЧУЈЕ ЖЕНСКИ ПЛАЧ
„Синко, није проблем кућа… него оно што је остало у њој” НОВОСАЂАНИН СЕ СКУЋИО НА СЕЛУ ЗА 15.000 ЕВРА, а онда су кренула ЧУДНА ДЕШАВАЊА У њој 16 породица није имало мира
На самом излазу из малог војвођанског села, окружена зараслим њивама, старим багремовима и напуштеним амбаром, налазила се кућа о којој су мештани причали само када би пао мрак и када би кафане почеле да се празне.
Била је велика, зидана још тридесетих година прошлог века, са високим плафонима, тешким дрвеним вратима и двориштем које је изгледало као да годинама нико није крочио у њега.
Људи из села пролазили су поред ње убрзаним кораком. Деци је било забрањено да се приближавају огради, а старији су често говорили да та кућа „није добра” и да у њој никада нико није успео да остане дуго.
Ипак, када је Иван из Новог Сада видео оглас да се огромно имање продаје за свега 15.000 евра, помислио је да је пронашао животну прилику.
После година живота у малом стану и рада по цео дан, желео је мир, тишину и бег од града. Цена му је деловала невероватно, али агент који је продавао кућу само је кратко рекао:
„Власници хоће што пре да је се реше.”
Иван тада није обраћао пажњу на начин на који је то изговорио.
Мештани су га упозоравали, али их није схватао озбиљно
Када се доселио, готово цело село знало је за њега већ првог дана. Људи су га посматрали иза завеса, а поједини су чак долазили до капије покушавајући да га наговоре да одустане.
Једна старија жена му је тихим гласом рекла:
„Синко, није проблем кућа… него оно што је остало у њој.”
Иван се само насмејао.
Био је рационалан човек, није веровао у духове, проклетства ни приче које круже по селима. Сматрао је да људи воле да преувеличавају ствари и да је разлог ниске цене вероватно запуштеност куће и године лошег одржавања.
Првих неколико дана прошло је мирно. Кречио је зидове, сређивао двориште и покушавао да врати живот месту које је годинама изгледало мртво.
Али онда су почеле ситнице. Звуци који нису имали објашњење почели су сваке ноћи у исто време Прве ноћи пробудио га је звук корака са тавана. Помислио је да су мачке или пацови.
Друге ноћи чуо је лупање из ходника, као да неко полако удара прстима по дрвеним вратима. Треће ноћи пробудио се тачно у 3:17.
У кући је било ледено хладно иако је напољу било топло пролећно време. Док је покушавао да заспи, јасно је чуо како се негде у приземљу помера столица.
Устао је и обишао све просторије. Није било никога.
Следећих дана ствари су постајале још чудније. Врата која је закључавао налазио је отворена. Светло у подруму само се палило. Његов пас Макс, ког је довео из Новог Сада, одбијао је да уђе у једну собу на крају ходника и сваки пут би почео да режи чим би се приближио вратима.
Иван је и даље покушавао да пронађе логично објашњење.
Све док једне ноћи није видео нешто што више није могао да игнорише.
Фигура у ходнику променила је све што је мислио да зна
Било је нешто после три ујутру када га је пробудио звук тихог шапата. Отворио је очи и неколико секунди збуњено гледао у мрак.
А онда је на вратима собе угледао силуету жене. Стајала је непомично.
Дуга коса прекривала јој је лице, а једна рука била јој је наслоњена на шток врата.
Иван је скочио из кревета и упалио светло.
Ходник је био празан.
Те ноћи није више спавао. Ујутру је први пут отишао у сеоску цркву.
Свештеник му је испричао причу коју село крије више од пола века
Отац Михаило био је један од ретких људи у селу који је отворено желео да разговара о кући.
Када је Иван споменуо адресу, старом свештенику лице је потпуно проблиједело.
Неколико тренутака ћутао је гледајући кроз прозор, а онда тихо рекао:
„Ти си седамнаести.”
Иван га је збуњено погледао.
Тада је сазнао причу коју нико није желео да му исприча када је куповао кућу.
Према речима свештеника, у тој кући је током последњих педесет година живело шеснаест породица. Ниједна није остала дуго. Неки су одлазили после неколико месеци тврдећи да чују гласове и кораке током ноћи. Једна породица тврдила је да им се дете стално обраћа „некој жени из ходника”. Други су причали да осећају јак мирис земље и влаге у собама које су потпуно суве.
Али оно што је највише плашило село догодило се много раније.
Трагедија из 1962. године никада није до краја разјашњена
У кући је шездесетих година живела породица Ковачев. Отац, мајка и њихова ћерка Милица.
Милица је имала само деветнаест година када је једне ноћи нестала без трага.
Тражило ју је цело село.
Нису је пронашли. После неколико недеља њен отац извршио је самоубиство у амбару иза куће, а мајка је убрзо потпуно изгубила разум и завршила у психијатријској установи.
Од тада су почеле приче.
Људи су тврдили да се ноћу из куће чује женски плач. Неки су говорили да виђају силуету девојке на прозору тавана. Други су се клели да су током зиме видели трагове босих стопала у снегу који воде до куће — али никада из ње.
Свештеник је дубоко уздахнуо и рекао Ивану нешто што му данима није излазило из главе:
„Неке куће упију несрећу као сунђер воду.”
Одлучио да открије шта се заиста крије иза зидова
Иако престрављен, Иван није желео да побегне. Опседала га је прича о Милици. Након разговора са попом повраћао је 7 дана непрестано. Јако га је потресла прича.
Почео је да истражује старе новине, разговара са најстаријим мештанима и обилази општински архив. Тада је сазнао детаљ који никада није доспео у јавност.
Непосредно пре нестанка, Милица је неколико пута говорила пријатељима да неко ноћу долази у кућу. Нико јој није веровао. Сматрали су да измишља.
Али једна жена из села, тада њена најбоља пријатељица, признала је Ивану да јој је Милица неколико дана пре нестанка рекла:
„Ако ми се нешто деси, тражи испод подрума.” Те речи следиле су му крв у жилама.
Оно што је пронашао испод пода...
Неколико дана касније Иван је сишао у подрум са лампом и алатом. Подрум је био влажан, хладан и пун устајалог ваздуха.
Док је прегледао старе даске, приметио је део пода који је звучао шупље.
Сатима је разбијао труле даске. А онда је угледао мали метални сандук.
Унутра су се налазиле старе фотографије, неколико пожутелих писама и мала сребрна огрлица.
Али последња ствар потпуно му је следила крв. Био је то дневник Милице Ковачев.
На последњим страницама дрхтавим рукописом писало је:
„Ако неко пронађе ово, нека зна да нисам побегла. Он још долази ноћу. Тата каже да ћутим јер ће нас све побити.”
Иван те ноћи није остао у кући. После онога што је откривено село више никада није било исто.
Полиција је поново отворила стари случај стар више од шездесет година. Испоставило се да је Милица годинама трпела насиље једног локалног моћника ког се цело село плашило, али о томе нико никада није смео да говори.
Многи су веровали да њено тело никада није пронађено управо зато што је истина намерно заташкана.
После открића дневника, приче о духовима полако су добиле друго значење.
Можда кућу није прогонило натприродно зло. Можда су зидови само деценијама чували ужасну тајну коју нико није имао храбрости да изговори наглас.
Кућа данас и даље стоји, али нико не зна да ли ће Иван икада поново живети у њој
Иако је случај поново отворен и део мистерије разјашњен, Иван се никада није потпуно опоравио од свега што је доживео.
Неколико месеци касније виђали су га како повремено долази до куће, стоји испред капије неколико минута и затим одлази без речи.
Мештани кажу да се светло на тавану понекад и даље само упали.
А неки тврде да се у касне сате, када ветар прође кроз старе багремове, још може чути тих женски плач који долази из правца куће на крају села, пише Стил Курир.