СТРАВИЧНО НЕВРЕМЕ У СРЦУ БАЧКЕ Штета у суботичком атару каква се не памти! НАЈВИШЕ ПОГОЂЕНА УЉАНА РЕПИЦА На око 3.000 хектара ГРАД све уништио!
Град је у свега сат времена направио штету каква се у суботичком атару не памти лако.
Процене говоре да је погођено више од десет хиљада хектара, а последице су видљиве на сваком кораку. На око три хиљаде хектара усеви су потпуно уништени, док је на преосталих седам хиљада штета делимична, али озбиљна.Град је пао на 10.000 хектара од чека 3000 хектара је од 70 до 100 одсто уништено.
Невреме је прошло у уском појасу кроз територију Суботице, од Бачалмаша преко Таванкута, Мишићева, Капоње и Ђурђина, све до Жедника. Пут кроз атар и даље је отежан, блато и разрована земља не дозвољавају да се уђе на све парцеле, па се тек у наредним данима очекује јаснија слика размера штете.
Најгоре је прошао Горњи Таванкут. Тамо су воћњаци и повртњаци готово нестали, а озими усеви претрпели тешка оштећења. Доста је претрпела паприка, каже Бранко Моравчић из Горњег Таванкута, додајући да они нису имали велику штету, ако пољопривредници у Вуковић крају скоро 100 одсто.
Уљана репица је на појединим парцелама потпуно изгубљена.
Пшеница је местимично остала без зрна у класу, сунцокрет је поломљен и без цвета, док је код шећерне репе лишће скоро у потпуности уништено. Струка ипак оставља мали простор за опоравак шећерне репе, али уз додатне мере и неизвестан исход приноса. Пољопривредна стручна служба је на терену и потврђује да су размере штете велике. Код кукуруза и сунцокрета разматра се могућност пресејавања, али само ако се земљиште брзо припреми. Код стрних жита и уљане репице ситуација је знатно тежа јер је биљна маса већ у поодмаклој фази и додатно компликује обраду земљишта”, рекао је директор Пољопривредне стручне службе Дамир Варга.
У случају сушног периода током јула и августа, свака нова сетва на тим парцелама носи висок ризик губитка.
Пољопривредници су остали пред призором уништених њива без много речи. У једном дану нестао је рад који је трајао месецима, од сетве до неге усева. У Вуковић крају у Горњем Таванкуту штета је потпуна, без реалне шансе за опоравак на појединим парцелама.
Струка на крају понавља апел да осигурање усева мора да постане уобичајена пракса, јер је у оваквим ситуацијама једина ствар која може ублажити губитке.
С.И.