ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ У СУБОТУ У БРАТУНЦУ Литургија и помен страдалим Србима Средњег Подриња и Бирча
БРАТУНАЦ: Његова Светост патријарх српски Порфирије служиће у суботу, 4. јула, свету архијерејску литургију и помен Србима страдалим у Средњем Подрињу и Бирчу. Богослужење ће бити служено у храму Успења Пресвете Богородице у Братунцу, након чега ће литија кренути до градског и војничког гробља, где ће бити служен парастос свим жртвама.
Како је саопштила Информативна служба Српске православне цркве, патријарху Порфирију саслуживаће митрополит дабробосански Хризостом и више архијереја Српске православне цркве.
У СПЦ подсећају да ће се и ове године верни народ окупити испред храма Успења Пресвете Богородице у Братунцу, настављајући молитвено сећање на Србе пострадале у Средњем Подрињу и Бирчу током ратних сукоба пре тридесет четири године.
Како се наводи, бројна места на подручју Средњег Подриња и Бирча – међу којима су Бљечево, Гниона, Осмаче, Поточари, Карно, Вијогор, Осредак, Чумавичје, Залазје, Ратковићи, Брежани, Загони, Крњичи, Сасе, Магашићи, Јежештица, Подравање, Факовићи, Бољевићи, Бјеловац, Сикирић, Кравица, Метаљка, Рупово брдо, Брацан, Ванџићи, Доња и Горња Каменица, Глођанско брдо, Козјак, Маскалића поток, Широки пут и Трешњица – представљају места страдања српског народа.
Целодневни програм под слоганом „У Братунац се не зове, у Братунац се иде“ почиње у суботу у 9 часова дочеком патријарха Порфирија испред братуначког храма.
Након свечаног дочека биће служена света архијерејска литургија, а у 11.30 часова литија ће кренути од храма до градског и војничког гробља у Братунцу, где ће бити служен парастос свим жртвама Средњег Подриња и Бирча.
Предвиђено је да се након молитвеног помена окупљенима обрате патријарх српски Порфирије, као и званичници Републике Српске и Републике Србије.