clear sky
38°C
11.08.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДУНАВ СВЕ ПЛИЋИ, РУМУНИЈА ПРЕД НОВИМ ПРОБЛЕМОМ! Због рекордно ниског водостаја прети гашење и другог реактора

11.08.2026. 15:41 15:41
Пише:
Извор:
Дневник/Танјуг
a
Фото: Magnific.com

Румунски државни произвођач нуклеарне енергије Нуклеарелектрика објавио је данас да би у четвртак могао да обустави рад свог последњег активног реактора нуклеарне електране Чернавода због рекордно ниског водостаја Дунава.

Могућност контролисаног гашења другог реактора зависи од временске прогнозе, даљег пада водостаја Дунава и услова рада електране, додаје се у објави коју преноси Ројтерс.

Први од укупно два реактора у нуклеарној електрани Чернавода је искључен већ крајем јула због недостатка воде за хлађење.

Два реактора нуклеарке Чернавода заједно производе око петине електричне енергије у Румунији.

Румунија је предузела ванредне мере како би одржала рад другог реактора, укључујући уклањање стене из реке, продубљивање речног корита и постављање баржи напуњених камењем како би се преусмерио ток Дунава према електрани.

Водостај Дунава на уласку у Румунију данас је пао на нови историјски минимум, са протоком од само 1.370 кубних метара воде у секунди.

Румунија је већ прогласила ванредно стање у енергетици за цео август и позвала компаније и домаћинства да добровољно смање потрошњу током вечерњих периода највеће потрошње.

Влада је припремила и систем постепеног искључивања индустријских потрошача, уз претходно обавештавање.

Рекордне врућине и суше овог лета широм Европе већ озбиљно утичу на производњу електричне енергије, речни саобраћај и друге системе који зависе од довољне количине воде.

Извор:
Дневник/Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар