ВИШЕ ОД ТРЕЋИНЕ СЕ ВОДЕ КАО НЕСТАЛИ...
(ВИДЕО) НА БРОДУ БИЛО 270 ПУТНИКА Преврнуо се путнички трајект код обале Кипра СПАСИЛАЧКЕ ЕКИПЕ ПОКУШАВАЈУ ДА ИЗВУКУ БРОДОЛОМНИКЕ
Путнички трајект, на којем је било 270 људи, преврнуо се данас код обала Кипра.
На лицу места су бројне спасилачке екипе које покушавају да стигну и извуку унесрећене.
Трајект се преврнуо у послеподневним сатима, убрзо након што је испловио из Киреније за турску луку Ташуџу.
Брод се преврнуо око два километра северно од обале Киреније, а чамци турско-кипарске обалске страже одмах су послати на лице места.
На лицу места је и спасилачки хеликоптер, који је послат као подршка, а разни други чамци су испловили из Киреније како би помогли у акцијама спасавања.
Више од тећине се воде као нестали
Скоро 100 људи се тренутно води као нестало, пренели су данас кипарски медији.
Градоначелник Киреније Мурат Шенкул рекао је за телевизију CNN Турк да је до сада успостављен контакт са 159 од 258 путника који су се налазили на броду. То значи да се још 99 путника води као нестало. Градоначелник је раније такође рекао да је на броду, укључујући путнике и чланове посаде, укупно било 270 људи, преноси "Скај њуз".
- Ситуација је озбиљна - рекао је Шенкул.
За сада нема информација о томе у каквом су стању чланови посаде.
Градоначелник турско-кипарске Киреније Мурат Сенкул потврдио је да се на броду налазило укупно 270 људи, укључујући путнике и посаду, и рекао да је ситуација "озбиљна".
Пловило је у власништву компаније Фило Денизцилик и пловило је према Турској. Према локалним медијима, катамаран се налазио око два километра од обале када је посада приметила да вода продире у брод. Капетан је покушао да окрене пловило и врати се ка обали, али је оно изгубило стабилност и преврнуло се.
Након узбуне, на место догађаја упућена су три чамца обалске страже. У акцију су се укључила и оближња цивилна пловила. Очевици наводе да се преврнути брод сада налази потпуно на боку, док се људи налазе у води и на трупу катамарана и чекају помоћ.
На обали је унапред успостављен центар за прихват повређених, а на место догађаја упућени су и амбулантна возила и полицијске јединице. Повређени су пријављени, али тачан број повређених и њихово стање још нису званично саопштени. За сада нема информација о погинулима.
Ситуацију додатно отежава чињеница да је Кипар дан раније погодило снажно невреме. На острву су забележене обилне падавине и олујни ветрови, који су изазвали нестанке струје, оштетили дрвеће и инфраструктуру и довели до преусмеравања летова. На југу острва невреме је такође довело до потонућа две јахте и смрти једне особе.
Тачан узрок несреће путничког брода још није утврђен. Власти Северног Кипра званично су потврдиле инцидент. Министар јавних радова и саобраћаја Ерхан Арикли изјавио је да је трајект почео да прима воду у подручју Киреније и да је акција спасавања у току.