light rain
17°C
21.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2433
usd
103.4804
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО) Конференција „Геноцид – заједничка прича српског и јеврејског народа у XX веку“ одржана данас у Новом Саду

21.05.2025. 12:36 12:44
Пише:
Извор:
НС Уживо
НС Уживо
Фото: НС Уживо

У свечаном амбијенту хотела „Шератон“ у Новом Саду данас је одржана конференција под називом „Геноцид – заједничка прича српског и јеврејског народа у XX веку“, у организацији Фондације „Светозар Милетић“ и Центра за друштвену стабилност.

Овај изузетно посећен скуп окупио је истакнуте стручњаке из области дипломатије, историје и науке, а програм је био подељен у два тематска панела који су са различитих аспеката осветлили заједничку историју страдања, сећања и отпора.

Први панел Дипломатија: Злоупотреба геноцида у политичком контексту

На првом панелу говорили су др Ефраим Зуроф, познат широм света као „последњи ловац на нацисте“ и директор Центра „Симон Визентал“ за Источну Европу, Марко Ђурић, министар спољних послова Републике Србије, и Арно Гујон, директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију.

Др Зуроф је са присутнима поделио своја вишедеценијска искуства у трагању за ратним злочинцима из Другог светског рата, истакавши колико је важно сачувати истину о Холокаусту и свим геноцидима како би се спречило њихово понављање. Његово излагање било је снажна порука о истрајности, правди и одговорности према историји.

НС Уживо
Фото: НС Уживо

Министар Марко Ђурић говорио је о свом личном јеврејском пореклу и дубоким историјским и страдалним везама између српског и јеврејског народа. Посебно се осврнуо на проблем релативизације историјских чињеница и актуелну борбу Републике Србије у међународним институцијама, наводећи лична исуства дипломатске борбе нашег државног руководства против насилног политичког притиска и усвајања срамне Резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН, прошле године.

Арно Гујон је изложио своје лично и професионално искуство, подсећајући како је још као младић из Француске, вођен дубоком емпатијом према страдању српског народа на Косову и Метохији, дошао у Србију као хуманитарац. Данас, као државни званичник, истиче важност очувања националног идентитета, сећања на жртве и јачања културне дипломатије.

НС Уживо
Фото: НС Уживо

Други панел Наука: Сарадња српско-израелских институција поводом проучавања теме “геноцида“

Други панел био је посвећен научним и образовним аспектима сарадње између српских и израелских институција. Учесници панела били су Александар Николић, почасни конзул Србије у Израелу, др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, и др Кринка Видаковић Петров, истакнута научна саветница и стручњакиња за јеврејску културу.

Говорници су поделили своја богата професионална искуства, истакавши важност институционалне сарадње у области истраживања геноцида и очувања колективног памћења. Њихова излагања била су сажета, садржајна и дубоко инспиративна, са јасном поруком да се истина мора чувати, истраживати и преносити новим генерацијама.

Конференција је још једном потврдила нераскидиву повезаност српског и јеврејског народа кроз заједничку историју страдања, али и борбе за истину, достојанство и правду. У времену у којем су ревизионизам и заборав све присутнији, овакви догађаји подсећају на снагу памћења и важност савезништва које превазилази границе и епохе.

Извор:
НС Уживо
Пише:
Пошаљите коментар