Природњачка изложба у Новом Саду мами посетиоце

Покрајински завод за заштиту природе је институција која постоји више од 50 година и која је задужена за заштиту природе на територије Аутономне покрајине Војводине.
Prirodnjačka izložba u Novom Sadu mami posetioce kaže dr Oliver Fojkar Foto: Vanja Fifa
Фото: Природњачка изложба у Новом Саду мами посетиоце каже др Оливер Фојкар Фото: Вања Фифа

Екипа “Дневника” је отишла до Природњачког музеја у Новом Саду како би сазнала шта тренутно занимљиво и корисно Новосађани могу да виде у Радничкој 20 а. Сарадник за односе са јавношћу Покрајинског завода за заштиту природе, биолог и филмски стваралац др Оливер Фојкар нас је спровео кроз музеј и приказао тренутне изложбе...

- Бринемо се за сва заштићена природна добра, истражујемо природу и трагамо за новим аутохтоним просторима и просторима који су вредни и које треба заштитити - казао је др Оливер Фојкар. - Сем стручних активности и рада на терену, веома је битно да наше знање и искуство, као и жељу да заштитимо природу, пренесемо и на поколења. Важно је обавестити их о томе шта то штитимо, какве то све вредности имамо у нашој средини, због чега смо и направили ову природњачку изложбу.

Фото: Богатство експоната ретких и угрожених биљних и животињских врста наше земље Фото: Вања Фифа

Богатство биолошке и геолошке разноврсности наше земље приказано је на сталној Природњачкој изложби коју годишње посети преко 30.000 људи из целе Србије. На тој изложби приказани су многобројни експонати ретких и угрожених биљних и животињских врста, као и геолошка изложба у виду минерала и стена које су сакупљане са простора целе бивше Југославије. На Природњачкој изложби доминира глава рунастог мамута пронађена 1947. године у кориту реке Тисе код Новог Бечеја, а осим тога представљени су и бројни палаентолошки остаци Европског бизона, yиновског носорога, као и јелена који су пре 20 - 30 хиљада година живели на овим просторима.

Осим занимљиво приказаних препарираних животиња, др Оливер Фојкар нам је за сваку животињу испричао причу током које смо сазнали да има још само неколико гнезда орла крсташа у целој Војводини. Током разгледавања Природњачке изложбе, видели смо збирку фосила морских јежева, риба, корала као и шкољки који сведоче, како др Фојкар каже, да је некада овде било Панонско море. Застали смо код експоната птица, када смо видели орла белорепана, као и птицу велику дропљу. У овој природњачкој поставци може се видети и препарирана риба моруна, мала текуница, медвед, вук, разне врсте чапљи, као и дијарама ритског предела са јеленима и осталим животињама.

Фото: Богатство експоната ретких и угрожених биљних и животињских врста наше земље Фото: Вања Фифа

Поред сталне природњачке поставке, организује се и низ тематских, повремених поставки као што је тренутно изложба под називом “Делиблатска пешчара - Песак, ветар, човек”. Она је у 24 паноа представила све ретке биљне и животињске врсте, али и делатност човека у том специфичном делу Војводине. Друга тематска поставка коју Новосађани, као и гости нашег града могу да виде јесте изложба Горњег Подунавља, аутора Будимира Јефтића из Сомбора. Он је на фотографијама представио живи свет специјалног резервата природе “Горње Подунавље”, а изложене су фотографије јелена, орла белорепана, дивље свиње, водомара, шакала и многих других животиња. Др Оливер Фојкар је за “Дневник” истакао како су управо фотографи једна од циљних група које окупљају, али да осим њих подржавају и сва еколошка удружења грађана.

- У Војводини постоји доста људи који брину о природи, животној средини и ретким и угроженим животињским врстама и они су сви код нас добродошли, а ми њима радо дајемо подршку у виду савета, препоруке или књиге како би боље урадили свој посао и заштитили одређени део природе - оценио је др Фојкар. - Схватили смо да 40 стручњака који раде у овој институцији не могу на најбољи начин заштитити природу Војводине јер је она заиста велика. Нама су потребни сви људи на терену и у својим срединама јер само сви заједно можемо да сачувамо природу која се око нас налази.

Фото: Богатство експоната ретких и угрожених биљних и животињских врста наше земље Фото: Вања Фифа

Када је у питању Природњачка изложба, др Оливер Фојкар истиче како се многи одушеве и изненаде када је први пут посете, док су посетиоци, како каже, од најмањег узраста преко студената до стручњака са којима сарађују.

Што се тиче препарираних експоната, један од новијих јесте дабар који је нажалост био прегажен, док је најстарији експонат белоглави суп из 1910. године. Он сведочи о томе да су белоглави супови живели тада на Обедској бари, док тренутно више не живе ту. Посете Природњачкој изложби за појединце су бесплатне, док се за веће групе улазница наплаћује 100 динара.

Кристина Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести